1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

Какво ни завещава кабинетът? Минимум 1 млрд. лв. в минус

Финанси

Дупката може да изчезне не с лишения от парите за здраве и пенсии, а с драстично по-високи цени - на тока, например

Парламентът разполага с една седмица, ако все пак политическите партии се споразумеят за актуализация на бюджета. Каква е сметката, която ни оставя кабинетът „Орешарски”?

Едно е сигурно - ако до 5 август бюджетът не е актуализиран, знаем каква ще е първата задача на следващия парламент. Какво показват числата до момента? Приходите от митниците от акцизи и ДДС изостават значително - сумата може да достигне до 1 млрд. лева.

На този фон до октомври ще свършат и парите за здраве. Дупка зее и в енергетиката. Разбира се, тези 3 милиарда и половина са с натрупване - от „Белене” и „Цанков камък” до изкуственото задържане на цената на тока в последната година.

Непредвидени разходи и по европроектите. Очаква се, след възстановяването на плащанията, ЕК да наложи финансови корекции и така в държавния бюджет да бъдат възстановени около 300 млн. лева по-малко.

Какво още показва сметката - милиард и половина не достигат, за да се изплатят само гарантираните депозити в КТБ. Така специалният надзор на банката най-вероятно ще бъде удължен.

МВР - заради новия закон, а съдилищата и железницата, за да избегнат фалита, се нуждаят от повече от 700 млн. лева. Според икономисти, актуализацията е неизбежна - въпросът е дали сега управляващите ще признаят проблемите или ще ги завещаят на служебния и следващия кабинет.

„Това трябва да бъде правителство от камикадзе - хора, които са готови да жертват всичко, защото във всеки един момент може да им избухне в ръцете някоя финансова бомба”, смята Георги Ангелов - независим икономически анализатор.

Финансовият министър в оставка обаче е на друго мнение - фискалният резерв е достатъчно голям, а риск от катастрофа няма.

„Оставяме държавата в устойчиво финансово състояние. Фискалният резерв е над 8 млрд. Има все още буфери, които могат да бъдат използвани. Ако беше приета актуализацията, можеше да са по-големи и това да гарантира още по-голямо спокойствие в една несигурна среда, но и сега ситуацията е овладяема и може да се управлява”, обяснява Петър Чобанов - министър на финансите в оставка.

На фона на изоставащите приходи, разходите растат, a дефицитът изпреварва заложените нива с близо милиард, изчисляват анализаторите. „Може би към 2,5 млрд. В този смисъл заемът, който сме взели, вече е похарчен”, допълва Ангелов.

Според икономистите, страната ни е достигнала момента, в който болезнените реформи в енергетиката и здравеопазването трябва да започнат - в противен случай парите няма да стигнат за запълване на зейналите дупки.

Така - като теглим чертата, имаме дупка в НЕК и в държавната хазна общо за 6 и половина милиарда. Като сметнем и очаквания към края на годината дефицит в хазната от 2,5 милиарда - сметката доближава 9 милиарда. А финансовият министър оставя 8 млрд. фискален резерв - пари за черни дни.

Още отсега се вижда дупка от близо милиард лева. Възможно е тя да изчезне не с лишения от здраве и пари за пенсии, а с драстично по-високи цени - на тока, например.

Но това не е всичко. В момента няма заделени пари за плащанията по външния дълг през януари догодина. Това налага следващият редовен кабинет спешно да тегли нов държавен заем от чужбина, за да се разплаща с кредиторите.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии