1 USD
1.80911 BGN
Петрол
Bitcoin
$70,477.0

Как да накараме спестяванията си да работят за нас

Финанси

Съвети за управление на личния бюджет

Българите са в режим на погасяване на кредити. Статистиката на БНБ показва свиване на лошите и преструктурирани заеми на домакинствата в последната година. Кредитите, които домакинствата не обслужват навреме, са намалели с над 71 милиона лева.

Снимка: bTV

Въпреки това една трета от домакинствата у нас все още не правят разчет на месечните си приходи и разходи. Тези, които все пак планират, не описват бюджета си на хартия. А такъв е първият съвет на финансовите консултанти.

Снимка: bTV

Мила Василева е счетоводител. Всеки месец прави разчет на семейните приходи и разходи. Като тегли чертата, установява, че половината пари отиват за храна и сметки. Това при условие, че  двамата с мъжа й получават добри, според нея, заплати.  

„Аз лично си записвам всичко, но какво да ви кажа, сега детето се разболя и това са разходи, които човек няма как да предвиди - непрекъснато гледаме да заделяме с мъжа ми точно поради тази причина”, казва тя.

Първата стъпка към финансовата стабилност е именно заделянето на поне 10% от сигурните доходи в "Авариен фонд" – за да не се стига до теглене на кредити и задлъжняване при непредвидени ситуации.

Около една трета от домакинствата у нас все пак спестяват. Но не знаят как да умножават парите си и ги държат на депозити. Един от вариантите, според експертите, е всеки месец минимална сума да отива в спестовна застраховка. Така, ако знаеш, че след 10 години предстои абитуриентски бал и направиш подобна застраховка, на прага на университета на детето си ще имаш поне 2400 лева, без да включваме допълнителна доходност.

„Колкото по-рано човек започне да мисли за спестявания и за това, че може да заделя минимална част от своите доходи, например 20 лева на  месец, толкова във времето тези заделени средства могат да му позволят да постигне независимост”, обяснява Цветанка Минчева - директор "Банкиране на дребно" в банка.

Друг вариант са директните инвестиции, чрез така наречените взаимни фондове - там можеш да участваш на световните капиталови пазари, дори и с малки суми от по 50 лева например, които също носят по-висока доходност.  

Снимка: bTV

След падането на лихвите по депозитите банките отчитат сериозен ръст на клиентите, които търсят алтернативна доходност от спестяванията си.

Все още обаче България изостава. Под един процент от банковите клиенти у нас избират да инвестират, макар и малки суми.  

И още един съвет от експертите -  колкото по-млад е човек, толкова по-рискови инвестиции може да избира, с напредването на възрастта преди пенсия - стратегията трябва да е по-скоро към сигурността.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии