1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

"Южен поток" – в мъгла от началото до края (ОБОБЩЕНИЕ)

БГ Бизнес

Газопроводът няма да го бъде, но вината не е в България

Темата Южен поток не е затворена. България не е получила официален документ за спирането на проекта. Правителството очаква Европейската комисия да защити българските интереси в изграждането на газопровода. Засега реакцията на Брюксел е сдържана.

Българското правителство даде да се разбере, че газопроводът е важен страната ни. Според кабинета цитираните от Путин 400 милиона евро загуби от транзитни такси са твърде завишени.

България обаче ще загуби едно газово трасе, приходи от данъци и такси, по-малко строители ще имат работа. И днес не стана ясно какви числа и неустойки са заложени в договорките с Русия.

И кабинетът, и президентът Росен Плевнелиев са категорични, че решението за Южен поток е в ръцете на Европейския съюз и Русия.

И днес позицията на Европейската комисия беше, че изграждането на газопроводи трябва да става според правилата на съюза.

Говорител на комисаря на енергетика обаче уточни България няма основания да търси компенсация за пропуснати ползи. Въпреки решението на Москва, следващата седмица в Брюксел ще се проведе и планираната среща на министрите в българския казус за Южен поток.

Така разговорите за съдбата на газопровода предстоят.

Да си спомним

Като цяло проектът Южен поток в България и договорките около него тънат в мъгла. За тях разбираме, често със закъснение.

Стартът на „Южен поток” в България, макар и неофициално, е в началото на 2008 г. с визита на Владимир Путин и Дмитрий Медведев у нас. Четири години по-късно, Путин в присъствието на българска делегация – направи първата копка в Анапа.

По това време започна поскъпването на проекта от 15 милиарда евро в началото до 23 милиарда евро по последни разчети.

През 2013 г. у нас беше направена и символична първа заварка.

Тази година обаче в началото на юни Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България - заради непрозрачния избор на изпълнител и опитите в България чрез законодателни промени тръбата да заобиколи европейските норми и да остави газопровода под монопола на „Газпром”.

Седмица по-късно, премиерът Орешарски, след среша с американски сенатори, съобщи, че е разпоредил всички дейности по южен поток в България да бъдат спрени.

Дейностите се оказа обаче, че са продължили въпреки това. Българският енергиен холдинг наля 191 милиона лева в проектната компания „Южен поток България”, а доставката на тръби за подготовката на морската част продължи.

Шок и радост/ужас

Сега, 2 седмици преди да започне реалното строителство по дъното на Черно море, президентът на Русия заяви, че страната се отказва от Южен поток заради пречките в България.

Не закъсняха и реакциите: от БСП поискаха изслушване на премиера Бойко Борисов по „Южен поток" и политически план за действие.

Левицата отново настоя, че „Южен поток" е стратегически важен за страната ни, а загубите ще са за милиарди евро и работни места.

Мигновени реакции и от другите партии. Те варираха от одобрение на случилото се до пълното му отричане.

„Има очевидна цел да се насърчи антиевропейското говорене в България. Посланието което идва от Русия: вижте колко България губи от европейското членство. Само че, г-н Путин, това не е така.”, категоричен беше Мартин Димитров от Реформаторския блок.

Румен Петков от АБВ обаче нарече решението на Путин „катастрофа за българската икономика”.

Според енергийния експерт и бивш посланик на в Москва Илиян Василев, Русия не може да си позволи да реализира проекта заради рекордната обезценка на рублата и икономическата криза там.

„Всичко, което руската страна до този момента е правила, са на неин собствен риск. Разбира се, както и при Белене може да започне борба за пропуснати ползи, но те са обречени”, смята той.

А с тръбите за Тръбата какво правим?

В пристанище „Запад" в Бургас, където се складират и сглобяват част от тръбите за подводния участък от „Южен поток", нямат официална информация за спиране на проекта.

Доставките на материалите от Германия и Русия продължават по график. Дори се товари кораб от Германия с нови близо 4000 тръби за пристанището в Бургас. По план строежът трябва да започне този месец, а работници се наемат от пролетта.

Ами ако просто ни заобиколят?

Според експерти, Русия не се е отказала от проекта "Южен поток", а само от сегашното трасе на газопровода. Наистина, руският президент остави място за подобни спекулации след вчерашното изявление в Анкара.

Освен, че Русия ще увеличи доставките на по-евтин газ за Турция, Путин загатна, че Европа ще получи през Гърция количествата които трябваше да дойдат чрез Южен поток.

"Турция ще получава 14 милиарда кубически метра газ. останалите количества ще бъдат транспротирани до турско-гръцката граница. ние сме готови на още отстъпки от цената на газа дза Турция. тя ще има същите цени, както Германия" каза и шефът на "Газпром" Алексей Милер.

От съществуващите тръби обаче виждаме, че тези 63 милиарда кубически метра газ няма как да стигнат до Гърция без изграждането на допълнителна инфраструктура. Капацитетът на готовите тръби е значително по-малък.

Според една от версиите, една алтернативна тръба на „Син поток” ще прекоси много малка част от Черно море и така ще струва по-евтино от милиардите за полагането на тръбите по морското дъно на „Южен поток”, а допълнителната връзка с Гърция също ще е малка.

Дори и така обаче проектът отново ще стигне до Европейския съюз, тоест Русия ще се изправи пред същите изисквания както в България.

Зимата може да се окаже студена

Така експертите засега са скептични към подобен сценарии и възприемат заявката като демонстрация на мускули.

Истинската причина за спирането на проекта според анализиторите е икономическата криза в Русия, която прави проекта непосилен за Москва. Оказва се, че заради санкциите срещу Русия западните комапнии, които добиват синьо гориво за „Газпром” всъщност се оттеглят.

Именно това може да доведе до повторение на газовата криза в края на зимата. Според експерти, в края на февруари е възможно прекъсваме на газовите доставки.

  • Борисов: И Путин разбра защо няма "Южен поток"
  • Путин: България и ЕС торпилираха "Южен поток"
  • Русия "към днешна дата" не мисли да се връща към "Южен поток"
  • Борисов пак обърна внимание колко важни са интерконекторите със съседките
  • Правителството продължава работата по „Южен поток” по принуда
  • "Турски поток" събира министри от Унгария, Сърбия, Македония, Гърция и Турция
  • "Газпром" върнал 56 млрд. рубли на партньорите си от "Южен поток"
  • Борисов в Брюксел: "Турски поток" е по-труден от газовия хъб
  • Плевнелиев в Белград: Строим „Южен поток”, когато ЕС и Русия се разберат
  • Министерства още възлагат поръчки по "Южен поток", защото не бил спрян

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии