1 USD
1.83233 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,420.5

Изп. дирeктор на енергийната борса: Нормално е в първите дни да има боязливост

БГ Бизнес

От вторник 19 януари у нас заработи енергийната борса

Нормално е в първите дни от откриването на борсата да има боязливост като с всяко ново нещо. Това заяви изпълнителният директор на Българската независима Енергийна Борса Константин Константинов в студиото на „Лице в Лице” по bTV.

След първите по-слаби дни той очаква нивата на търсената и предлаганата енергия да се увеличат.  По думите му с помощта на Българския енергиен холдинг, са успели да създадат място – електронна платформа – което да е организиран пазар за търговия на електрическа енергия. Борсата предлага оферти за продажба и покупка на електроенергия за всеки час от следващото денонощие. Пазарът е на едро, като минимумът е 100 kW в час и борсата е отворена за всички лицензирани производители, търговци, както и потребители.

Константинов изтъкна, че по закон всеки потребител може да смени доставчика си на ток, а отварянето на борсата не променя обстоятелствата около потенциалната му смяна. Според него дали ще спечелим или ще загубим от потенциална смяна на доставчика зависи изцяло от профила на потребителя – неговите специфични нужди в различните часове от денонощието.

Изпълнителният директор на енергийната борса коментира, че няма как да каже дали ще нараснат или ще намалеят цените на електроенергията у нас след отварянето на борсата. Въпреки това той подчерта, че борсата има за задача да осигури организирано място, на което да се срещнат търсенето и предлагането на ток в страната.

Прозрачността и недискриминационния начин, по които организира търговията и се публикуват данните, насърчава конкуренцията. А всички знаем, че колкото по-голяма е конкуренцията, толкова пазарната цена е реална, каза Константин Константинов.

По думите му борсата работи с търговски чувствителна информация и затова всеки участник знае само своите оферти, но не и на останалите участници. Както купувачите не знаят от къде купуват електроенергия, така и производителите не знаят на кого и къде продават.

Константинов разтълкува придобилите популярност твърдения, че след заработването на борсата, нуждата от държавния регулатор КЕВР ще отпадне. Той обясни, че с пълното заработване на борсата, данните ѝ ще бъдат референтни за пазара и ще могат  да се използват като идентификация за пазарните цени и обеми. Вероятно това са имали предвид колегите – че регулаторът ще остане със задължението да контролира мрежовите услуги.

Според Константинов все още се работи върху идеята за тарифи за социално слаби.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии