1 USD
1.80827 BGN
Петрол
Bitcoin
$69,851.8

Депутати предлагат край на "вечния длъжник" в България

Финанси

Предвижда се само в срок от 10 години фирмите и институциите да могат да водят дела срещу длъжници

Депутати предлагат да се сложи край на "вечния длъжник" в България. Промените предвиждат само в срок от 10 години фирмите и финансовите институции да могат да водят дела срещу своите длъжници.

Мотивите за промените са, че от европейските страни само в България и Румъния няма закон за личния фалит на физическите лица и те реално остават вечни длъжници. Вносителите на законопроекта от ГЕРБ припомнят, че за повечето вземания има 5-годишна давност, но с всяко действие на кредитора тя се прекъсва и започва да тече наново.

„Така даже и след 10-15 години гражданинът продължава да дължи. Даже и ако почине, наследниците му продължават да дължат на същия кредитор”, казва Емил Радев.

Промените засягат само физически лица, защото за фирмите важи възможността да обявят несъстоятелност по търговския закон и да прекратят задължението си. За хората обаче такъв вариант няма.

„Гражданите в даден момент са принудени, когато нямат възможност да изплатят задължението си, да започнат да работят в сивия сектор, за да не получават официално възнаграждение”, допълва Радев.

Станислав Момчилов теглил кредит, чиито условия обаче били променени и според него лихвите са увеличени с над 2500 лева. „За мен въпросът беше принципен, аз отказах да го изплащам, но те пък много бързо ме осъдиха и съдия изпълнител блокира моите сметки. Аз не мога да притежавам нищо, защото съдия изпълнителят ще ми го вземе”, обяснява Момчилов.

Едно от оплакванията на потърпевшите е, че жалбите на финансовите институции се разглеждат от съда много по-бързо, отколкото техните собствени. Ако законът стане факт, давността на задълженията към фирми и банки ще се изравни с давността на дълговете към държавата. На десетата година тя губи правото си да ни преследва за данъци и такси.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии