1 USD
1.83233 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,420.5

Чобанов и кабинетът "Орешарски" направили необходимото, за да спасят КТБ

БГ Бизнес

Депутатът от ДПС не е чел доклади за криза в банката като министър

Бившият финансов министър Петър Чобанов и кабинетът „Орешарски” положили всички необходими усилия, за да спасят КТБ и банковата система от срив. Това обяви прекият участник в събитията и сега депутат от ДПС Чобанов в „Лице в лице” по bTV.

Като израз на тези усилия той посочи разработения законопроект за разделянето на банката на добра и лоша. Тогава обаче нито имаше политически консенсус, нито работещ парламент, за да бъде приет, припомни Чобанов. Друг инструмент била предложената актуализация на бюджета, която обаче също не мина.

„Положих необходимите усилия, включително с риск за репутацията си. Това, което се случи в последствие, беше атака срещу цялата банкова система(...) Тогава се случиха всички тези събития, но с действията на цялата политическа класа и на ЕК успяхме да предотвратим срива на банковата система”, заяви Чобанов.

На въпрос за хипотетичното участие на депутата от ДПС и злополучен шеф на ДАНС Делян Пеевски в кризата с КТБ Чобанов отговори: „Защо трябва да си говорим за г-н Пеевски? Той не е бил никога част от управлението на банката. Атаката идва отвътре”. Бившият финансов министър за пореден път обясни, че става въпрос за бизнес практики, които не е трябвало да се случват – липса на нормален кредитен портфейл с практиката лихвите по кредити да се обслужват с други кредити.

Иначе Петър Чобанов заяви, че доклад, в който се говори за криза в КТБ, никога не е чел в качеството си на министър: „В такива доклади няма конкретни имена, говорят за рискове, не за кризи, имат аналитичен характер”. Коментарът му бе по повод изнесената от депутата от ГЕРБ и председател на комисията за КТБ в парламента Десислава Атанасова информация,че Орешарски скрил доклад на ДАНС от 2013 г., където имало „предположения” за финансовата стабилност на страната.

Чобанов сподели и изводите от случилото се с КТБ: „Трябва по-добра координация, по-добра методология и да се следят конкретни показатели – банки, които променят устава си в посока по-рисково поведение, ако дават много големи правомощия на надзорния съвет, ако бързо се опитват да преоформят необслужваните си кредити в обслужвани”. „Хубаво е да бъде проверено това”, допълни той, без да се ангажира, че точно това се прави на друго място.

Извън темата „КТБ”, той призна, че държавата се намира в по-добра финансова и фискална стабилност, защото по негово време са заложени добри практики.

  • Делото "КТБ" започва на 13 декември в спецсъда
  • Няколко хиляди страници по-късно, ще има ли възмездие за КТБ?
  • Иво Прокопиев: КТБ струва две години работа на цялата държава
  • Корнелия Нинова: „Моделът КТБ” е огледалото на прехода
  • Съдия Виржиния Петрова ще гледа делото за КТБ
  • Адвокатът на Цветан Василев: Не очакваме справедлив процес
  • Прокурорът по делото „КТБ”: Пеевски не е сред обвиняемите, както и Путин и Обама не са
  • Прокуратурата подробно разказа как Цветан Василев се възползвал от парите на КТБ
  • Делото „КТБ” влезе в спецсъда
  • Днес трябва да излезе многотомникът „Обвинителен акт за КТБ”

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии