1 USD
1.80827 BGN
Петрол
Bitcoin
$69,851.8

Бизнесът предлага спорни промени в Кодекса на труда

БГ Бизнес

Работодателски организации искат работниците също да носят отговорност за недействителни заплати

По-кратко майчинство и глоби за работници, които сключват договор за заплата, различна от действителната им. Това предвижват предложения за промени в Кодекса на труда, дело на бизнеса.

В писмо до Тристранния съвет Асоциацията на организациите на българските работодатели дава 32 предложения за поправки. Сред тях са и увеличение от 3 на 6 месеца на периода, през който може да се работи на непълно работно време по икономически причини, както и промяна в правилата за извънреден труд.

Сред другите предложения са 15-годишните да може да бъдат наемани на работа, а безкасовото плащане на заплати в предприятията с по над 50 работници да е задължително.

Кой е по-виновен?

Според вносителите на промените, глобата трябва да бъде в размер на три лични осигурителни вноски, изчислени на съответния минимален осигурителен праг. Това означава, например, че специалист в производството на облекло със заплата от 600 лева ще трябва да плати около 230 лв. глоба.

„Трудовият договор е двустранен и би трябвало и двете страни да носят отговорност по този въпрос", категорична е Росица Георгиева, която е началник производство именно във фирма за производство на облекло.

Според предложението, сумите, събрани от глобите, ще отиват във фондовете на Държавното обществено осигуряване и на Здравната каса.

Иванка Рабаджийска е сред малкото късметлии, които в момента хем имат работа, хем в договора им пише толкова, колкото вземат на края.

Разказва обаче, че преди време и тя и съпругът й са попадали на некоректен шеф. Затова е против работникът да бъде наказван: „Повечето фирми ти казват „осигуряваме те на толкова , ако те устройва. А за да оцеляваме сме принудени да ни устройва".

Майките почивали твърде много

От бизнеса повдигат и въпроса с платеният годишен отпуск от 20 дни, на който имат право майките докато са в майчинство. Ако майката използва двете години отпуск по майчинство, след като се върне на работа и се полагат още 40 дни. Точно тези дни бизнеса настоява да бъдат премахнати.

„Сигурно по този въпрос ще има доста възражения, защото знаем че раждаемостта у нас е доста ниска”, признава Росица Георгиева, но допълва, че хората не си раждат деца заради отпуска, който ще ползват.

Предлага се още майчинството да бъде съкратено на година и половина, през която обаче да се дава по-високо обезщетение.

Всички идеи ще се обсъдят на заседание на Тристранния съвет.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии