1 USD
1.83147 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,613.2

28% от младите у нас - безработни, трябва им "мултифункционалност"

БГ Бизнес

Предлагането от страна на ВУЗ-овете продължава да се разминава с търсенето на бизнеса

Над 28 на сто от младите хора у нас са без работа при средно ниво за Европейския съюз от 23,5 на сто. Това показват последните данни на Евростат. Според експерти на пазара на труда, ключовата дума за реализация и намиране на работа е "мултифункционален".

В момента у нас наблюдаваме сериозни диспропорции - почти всички хора в активна възраст, завършили университет, са концентрирани в 10-ина града. А една трета от тях заемат позиции, за които се изисква средно образование. Причината - предлагането от страна на ВУЗ-овете продължава да се разминава с търсенето на бизнеса.

Около 35-40 на сто от младежите без работа са потомствени безработни, тоест средата им е от хора без заетост.

Минимум два чужди езика плюс допълнителни умения - търговия, финанси или IT. Прогнозата е, че изискванията към търсещия работа ще стават все повече, а мултифункционалните хора ще бъдат най-предпочитаните кандидати.

„Т.е. един за трима - търся счетоводител, който разбира се трябва да владее английски и познания в логистиката, например. За заплащането - зависи дали си току що завършил млад човек и дали си човек с 15-20 години опит в дадена област”, казва Елена Тодорова - Агенция за подбор на персонал.

Лили се вписва в профила на успешния кандидат - завършила е „Бизнес администрация” с магистратура „Управление на човешките ресурси”. Има 10-годишен опит по специалността и все пак трети месец активно търси работа.

„Пет неща, които трябва да се вършат от трима, ги предлагат на един човек срещу заплата за един човек, а понякога и за по-малко. Самата имам изисквания заради големия ми опит и става сложно”, споделя тя.

Още по-сложно е за висшистите без атрактивна специалност. Според бизнеса, бездната между университетите и работодателите става все по-дълбока.

„80% от университетите подготвят хора, за които няма работа в дългосрочен план. Хората, които заемат определена позиция, трябва да знаят , че ще им се наложи през живота им да сменят няколко професии, ако не искат да изпаднат от пазара на труда”, обяснява Томчо Томов - експерт по оценка на компетенциите, БСК.

Дипломата не осигурява "доживотна квалификация", а ако обучението не продължи - животът на някои професии се оказва кратък. Най-търсени остават именно качествата, които не се преподават в университета. Това са - уменията за планиране на времето и комуникативност.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии