1 USD
1.83147 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,613.2

2,7 млрд. лв. за КТБ, а 330 млн. лв. за здраве – „прекалено голям ресурс”

БГ Бизнес

Парите за банката ще дойдат от увеличение на държавния дълг, а за НЗОК – от актуализация на бюджета

Правителството предлага увеличаване на нивото на държавния дълг до 2,7% с допълнителни 3,425 млрд. лева, от които 2,7 млрд. лева са за стабилизиране на ситуацията с Корпоративна търговска банка. Парите обаче ще вземе следващото служебно или редовно правителство.

Останалите 725 млн. лева ще могат да се използват като буфер при възможни плащания от следващите две правителства тази година. МС взе решение за държавна гаранция за още 2 млрд. лева за Фонда за гарантиране на влоговете. „Фондът също може да емитира дълг и с тези 2 млрд. лева ще бъдат гарантирани негови евентуални дългове”, посочи Чобанов.

Нуждите за здраве обаче няма да бъдат удовлетворени и предложението за актуализация на националния бюджет е в унисон с разчетите на Министерството на финансите – с 1/3 по-малко от поисканите от болниците 330 млн. лева. Кабинетът „Орешарски” смята, че за ремонт на бюджета на НЗОК ще стигнат 225 млн. лева, потвърди финансовият министър Петър Чобанов след заседанието на Министерския съвет в сряда.

Според предложените от правителството промени в държавния бюджет за 2014 г. приходите се редуцират с 500 млн. лева и се отпускат на НЗОК 225 млн. лева.

Необходимите на Касата 225 млн. лева ще бъдат взети от общия дефицит в бюджета. 200 млн. лева са за болничната помощ, а 25 млн. лева са за лекарства на онкоболни, уточни Чобанов.

„Нормално е да има разминаване”, коментира финансовият министър и допълни, че болниците настоявали за „прекалено голям ресурс”. „Не сме в ситуация нормално да се водят преговори по тези теми”, посочи още Чобанов.

Кабинетът прие ремонт на бюджета с аргумента, че за всеки случай трябва да се осигури огромен финансов буфер. Той трябва да гарантира банковата стабилност, но и да покрие недостиг в държавната хазната заради неизпълнение на данъците и в бюджета на Здравната каса, така че болниците да не спрат работа. Кабинетът обаче предвижда като още една застраховка за банките осигуряване на допълнителна гаранция от 2 млрд. лв. пред Фонда за гарантиране на влоговете. Така се получават общо 5,4 млрд. лв.

„С цел осигуряване на необходимите буфери трябва да се увеличи и таванът на дълга. Какъвто и вариант да бъде избран по отношение на ситуацията около КТБ, това изисква допълнително ангажиране и изразходване на публичен ресурс. Този публичен ресурс трябва да бъде взет под формата на допълнителен дълг. Предложеното увеличение на тавана на дълга с 3,4 млрд. лв. е един буфер, то може да не бъде изразходвано”, коментира финансовият министър Петър Чобанов.

От опозицията от ГЕРБ обаче бяха категорични, че няма да подкрепят предложенията на кабинета и заплашиха, че няма да влязат в пленарна зала в четвъртък. Заканата дойде след провала на преговорите на съвместното заседание на комисиите по здравеопазване, по бюджет и финанси и по икономическата политика беше прекратено.

Депутатите не постигнаха консенсус, тъй като Жельо Бойчев от БСП каза, че партията ще подкрепи актуализацията на бюджета на НЗОК, но няма да подкрепи някои от предложените промени в държавния бюджет.

Бойчев предложи да се раздели гласуването на две части. Предложението беше репликирано от останалите участници в заседанието като невъзможно и поради тази причина то беше прекратено. Ново съвместно заседание на трите парламентарни комисии ще има утре в 14:00 часа.

Алтернативните сметки на ГЕРБ

От ГЕРБ обаче бяха категорично несъгласни с предложението на Министерския съвет и представиха собствен вариант за бюджетна актуализация и увеличаване на държавния дълг.

„Бюджетният дефицит трябва да се увеличи с 5,720 млрд. лв. или до 7%, а дългът да нарасне с още 3,4 млрд. лв.”, посочи депутатът Менда Стоянова след заседание на парламентарната група.

Депутатите от ГЕРБ заплашиха, че няма да гласуват други законопроекти, докато не се направи правилната актуализация на бюджета.

По думите на Лиляна Павлова, дефицит от 7 на сто е скромна цифра „на фона на драмата в бюджета". „Още сега трябва да се знае каква е реалността, за да може, ако ще се прави дефицит - очевидно е, че сме надхвърлили всички тавани - този свръхдефицит да е моментен, еднократен”, обясни тя.

От ГЕРБ са изчислили, че приходите няма да се изпълнят поне с 1 млрд. лв., в същото време не се ограничават разходите, като най-драматична е ситуацията с европейските фондове - до края на годината под риск са 3 млрд. лв., което не е отразено в актуализирания вариант. Парите са по оперативните програми „Околна среда", „Регионално развитие", по програмата за развитие на селските райони, изреди Павлова. Тя предупреди за опасност България да загуби тези средства по правилото за „автоматично освобождаване" и те никога да не бъдат възстановени.

„Министерският съвет предлага намаление на приходната част в бюджета с 500 млн. лв. и това е стъпка в правилната посока, защото за пръв път от 6 месеца признават, че имат нереално планирани приходи, но добре изпълнявана разходна, коментира Менда Стоянова.

Според цитирани от нея цифри, увеличението на приходите за 2014 г. спрямо 2013 г. е в размер на 2 млрд. лв., към 30 май приходите са на плюс 264 млн. лв. спрямо м.г., следователно не може до края на годината да бъдат събрани 1,5 млрд. лв., за да остане неизпълнение от 500 млн. лв. дори и при най-добрата организация на служебното и на следващото редовно правителство”, категорична е Менда Стоянова.

Според нея общо увеличението трябва да достигне 14,4 млрд. лв. и „ако кабинетът не си

признае и НС не гласува подобни цифри”, от ГЕРБ предричат срив на държавата до края на годината, отлагане на разходи за следващата година и поставяне под заплаха на следващия бюджет.

От ГЕРБ не приемат и актуализация на разходите на НЗОК в размер на 225 млн. лв. – със 100 млн. лв. по-малко от поисканото от Надзорния съвет на Касата, от здравния министър и от Българския лекарски съюз. „Ако се гласуват така сумите, в края на годината следващото правителство ще бъде поставено в невъзможност да плати за извършените от болниците дейности. Другият вариант е да се отложат плащанията за 2015 г., което е нова „дупка" за бюджета. Затова ГЕРБ настоява за актуализация от 330 млн. лв.”, категорична бе Стоянова.

  • Делото "КТБ" започва на 13 декември в спецсъда
  • Няколко хиляди страници по-късно, ще има ли възмездие за КТБ?
  • Иво Прокопиев: КТБ струва две години работа на цялата държава
  • Корнелия Нинова: „Моделът КТБ” е огледалото на прехода
  • Съдия Виржиния Петрова ще гледа делото за КТБ
  • Адвокатът на Цветан Василев: Не очакваме справедлив процес
  • Прокурорът по делото „КТБ”: Пеевски не е сред обвиняемите, както и Путин и Обама не са
  • Прокуратурата подробно разказа как Цветан Василев се възползвал от парите на КТБ
  • Делото „КТБ” влезе в спецсъда
  • Днес трябва да излезе многотомникът „Обвинителен акт за КТБ”

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии