Работещите в малките общини с големи работодатели остават с най-високи заплати у нас и през 2021 година. Това показват най-новите данни на Института за пазарна икономика.

С най-високата средна брутна заплата у нас е община Челопеч - над 2900 лева. Следват работещите в Козлодуй, които получават по средно 2144 лева. С над 2 000 лева бруто са и в Пирдоп, Раднево и София.

Снимка: bTV

На другия полюс са общините Неделино - със 767 лева и Кочериново с малко под 800 лв.

Снимка: bTV

За пет години средната заплата в  Крумовград  е скочила двойно- основно заради рудника Ада тепе. Златното находище връща в родния град над 200 души. Рудникът не успява да повиши заплатите в другите сектори, а за да останат работещи и след като находището се изчерпи, от общината задължават концесионера да създаде фонд за подпомагане на малкия бизнес.

Снимка: bTV

В съседно Кирково - средната заплата е с 500 лева по- ниска. Общината е на пътя за Гърция и основно се инвестира в хотели.

Снимка: bTV

Кирково може да стигне Крумовград, само ако инвестира в собствено находище, казва кметът Шинаси Сюлейман.

Снимка: bTV

„В момента правим сондажи и проучване на едно находище на минерална вода“, добави той.

По-високи заплати има в районите с развита добивна и преработваща промишленост, както и в енергетиката. Затова е и разминаването между Крумовград и съседните общини, казват от института за пазарна икономика. 

Спрямо общините с развита промишленост заплатите в някои големи градове изостават.

Снимка: bTV

„Ако вземем София и сектора на високите технологии, те биха били най-високите за страната. Но тъй като в София има хотели, ресторанти и по-ниско платени сектори това обуславя заплатата в тези градове“, обясни Адриан Николов от ИПИ.

Снимка: bTV

През 2021 година спад на заплатите се отчита единствено в Угърчин - с 14%. А прогнозите за инфлацията и скокът на цените на енергията да доведат до още по-голямо разминаване между общините.