Иглолистните насаждения във Врачанско масово съхнат, засега - неизвестно от какво. Със затоплянето на времето има опасност засегнатите дървета да пламнат и да унищожат огромни площи, алармират лесничеите.
„Към момента наблюдаваме съхнене в по-голямата част от иглолистните насаждения, за радост процентите са контролируеми, около 10 до 30%”, обясни инж. Ивайло Ангелов, директор Държавно горско стопанство във Враца.
Основно засегнат е черният бор, който е пренесен тук по изкуствен път. Явно сушата през последните години в комбинация с плитките почви в района си казват думата. Ангелов изясни, че борът е с коренова система с централен корен, който, достигайки основната скала, не успява да снабди листата с достатъчно влага.
За да не пламнат пожари, лесничеите възнамеряват да отсекат най-засегнатите дървета. Според специалиста от горското стопанство това е нужно, защото разширяването на съхненето води до една повишена пожароопасност сред иглолистните насаждения, а в случай, че това се допусне, тогава и живите, и широколистните ще пострадат напълно.
Във Врачанско застрашените гори са около хиляда декара, но подобен проблем има и в други части на страната, отново в масиви, в които растението не се е развило по естествен път.