В разгара на зимата вече се обсъждат нови идеи за Черноморието за лятото през 2014 г. Сергиите на първа линия на морето остават. Ще има повече заведения и платени чадъри и по-малко свободни зони за плажуващите. Всичко това предвиждат промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, предложени от БСП.
В навечерието на Коледа трудно може да се говори за лято, но промените, предлагани от социалистите, тепърва ще се дискутират. Предвижда се още концесионерите да могат да заемат до 70 на сто от пясъка с платени чадъри и шезлонги, вместо половината плаж, както беше досега.
Преместваемите обекти, като павилиони и заведения на пясъка, стават двойно повече - ще се простират на 2% от плажа. Друга съществена промяна е, че бараките в 100-метровата зона няма да бъдат премахнати. Ограниченията бяха въведени в началото на тази година от правителството на ГЕРБ с цел да се изчистят сергиите по крайбрежните алеи в курортите и трябваше да влязат в сила от март догодина. Според БСП обаче идеята била популистка и от нея страдат концесионерите.
Северният плаж в Бургас няма да е по-различен следващото лято. И досега концесионерът не пълнеше пясъка с платени чадъри и шезлонги заради ниската такса от 3 лв. Заведенията ще останат десет на брой, но ще станат по-големи. Стопанинът на ивицата твърди, че ще се възползва от промените, но за удобство на плажуващите.
„Ще направим по-големи съблекални, за да не ограничаваме хората в 2 квадратни метра да се съблекат и примерно в тоалетни 1-1,50", коментира концесионерът на Северния плаж в Бургас Атанас Атанасов.
Градските плажове имат и повече разходи, защото се поддържат целогодишно. За това предлаганата категоризация на ивиците, в зависимост от местоположението, се приема като добър вариант и за по-правилно разпределение на таксата.
„Общественото мнение и сред туристите се шири, че всички плажове едва ли не са пренаселени. А никой не си дава сметка колко е концесионното възнаграждение на един концесионер и как ги изкарва. Не искам нас да ни карат да влизаме в сивата икономика, т.е. да крием персонал, неосигурени лица”, заяви Цоньо Христов от Асоциация на концесионерите.
И в Слънчев бряг ще е същото - бараките остават, нищо, че и малкото зимни туристи се ядосват, че от павилиони не виждат морето. „Хората, които го вкарват, трябва да прецизират каква цел гонят. Проблем в курортния комплекс наистина са поставяемите обекти, които са прекалено много и в голямата си част са незаконни”, обясни изпълнителният директор на „Слънчев бряг" АД Златко Димитров.
Изваждането на дюните от активната плажна площ пък ще позволи на концесионерите да сложат още повече платени чадъри и заведения - като един от постоянните нарушители - Южният плаж на Несебър.
Хаос и повече жалби от туристите очакват морските кметове заради ограничаването на безплатната зона за плажуващите. Проблем, който според концесионерите не е взет под внимание, е „изяждането" на плажните ивици при големи морски бури, каквито имаше последните две години. Те очакваха да плащат по-малко за намалената площ.