„И открай света да дойдат, нека се учат.“

С това послание на Васил Априлов на 14 януари през далечната 1835 година Първото българско светско взаимно училище в Габрово отваря широко своите врати за всички жадни за знания младежи.

И така, след 190 години път във времето, днес отново пред сградата на Национална Априловска гимназия се събраха учители и ученици, за да отдадат почит на делото на Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и други родолюбиви хора, без които Габровското школо не би съществувало до днес.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Точно в 12:00 часа камбанен звън призова габровци пред паметника на благодетеля Априлов, където се състоя молебен и тържествен празничен ритуал. 

Гост на честването беше и министърът на образованието и науката Галин Цоков, който с плакет и грамота награди директорът на училището Елвира Христова.

„Априловото училище порасна за пореден път. Отброяваме неговите 190 лета. Нека вярваме, че това не е възраст, а време, което са създавали щедри дарители и отдадени учители, време, в което са се трудили усърдно ученици, време на прекрачвания и изкачвания“, заяви в своето празнично слово директорът Елвира Христова.

„Днес, при встъпването си в 2025 година Националната Априловска гимназия е горд приемник на Първото светско новобългарско училище – Априловото, от 1835 година. Носи не само името, но и наследството му. Съхранява го грижливо, защото препрочита завета на Благодетеля и написаното от Вазов през 1901 в Паметната книга. Нека днешните и утрешните учители и ученици помнят думите реликви! Нека съзнаваме, че се движим през вратите на времето и това е благословия и дълг“, каза още тя.

Преди 190 години

В трудните векове между ХV и ХIХ век, когато българските земи са под политически гнет на Османската империя, започва и развитието на българските възрожденски процеси.

Част от тях - борбата за национална просвета. Един от българските духовни центрове е малкият планински град Габрово, разположен в полите на Стара планина. Той се превръща в люлка на българското светско образование.

На 14 януари 1835 година в града е открито Първото българско светско училище по с преподаване на български език и по метода на взаимоучителното обучение на Бел и Ланкастър. Построено с дарение на родолюбивите габровци Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и др.

За нуждите на училището се създават първите учебници, помагала и пособия, които се възприемат като еталон от по-късно възникналите български училища. По онова време Палаузов и Априлов обещават един на друг да внасят в училището по 2000 гроша годишно до края на животите си.

Все пак техните усилия не биха били достатъчни без помощта на още много други будни габровци и българи, сред които не трябва да пропускаме братя Мустакови. Те превеждат много руски книги за целите на училището. А ако съдим по името на първия учител в него – Неофит Рилски, то качеството на образованието, което школото предлага, е от най-високо ниво.

През есента на 1847 година „жълтата гостенка”, по това време нелечима и отнела не един и два човешки живота в разцвета им, прибира със себе си и Васил Априлов. През същата година той съставя своето завещание, като оставя на училището цялото си състояние, възлизащо на огромен капитал от 60 000 рубли.

Десет години по-късно се поставя началото на класното училище в Габрово. Започват да се преподават и нови предмети, сред които логика, физика и геометрия, френски език, както и новобългарски  с часове за упражнения.

Името, което носи до днес, Априловската гимназия получава през 1889 година. Тогава при тържествено отбелязване на 100-годишнината от рождението на Васил Априлов, с указ на негово величество княз Фердинанд, гимназията е преименувана в „Държавна мъжка Априловска гимназия“, до 1923г.

През 1937 година историческата сграда на Априловото училище е обявена за паметник на културата.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK