Надзирателите са готови за стачка. Синдикатът на служителите в затворите взе решение да премине към протестни действия. Това съобщи за bTV председателят на управителния му съвет Иван Петров.

Формата на протест ще е национален митинг пред сградата на Министерството на правосъдието в началото на юни.

На него надзирателите от цялата страна ще оповестят исканията си за корекция в бюджета на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията", както и да се актуализират социалните плащания на служителите.

Според синдикалистите, най-тежки са условията за престой и работа във Варненския, Бургаския и Пазарджишкия затвор.

Служителите в местата за лишаване от свобода обявиха намерения за протести още в средата на ноември. Те се включиха и в протестите на полицаите.

В Софийския затвор 165 надзиратели охраняват близо 950 затворници. Надзирателите днес решиха, че ще протестират на десети юни пред правосъдното и финансовото министерство, където ще внесат декларации с исканията си и ще си кажат болката.

Никой обаче няма да напуска работното си място, така че затворите ще продължат да се охраняват така, както и до момента - с наличния състав, който не е достатъчен и с техника от 1973 година.

17 години от живота си Румен Петров е изкарал зад дебели стени и тежки ключалки, но не по принуда, а по избор. Отговаря за най-тежката група в Софийския затвор - рецидивистите. Държи под ключ 125 души, осъдени за тежки престъпления. Кабинката му е по-малка от затворническа килия - метър и половина на два и тъмна почти като карцер.

„Аз очаквам всичко. И ако не си отговорен да си вършиш работата.. не можеш да се отпускаш, защото не знаеш какво мисли този, който е от другата страна на решетката. Всичко е възможно да направи, абсолютно. Определено рискова професия”, казва Румен Петров.

Надзирателите дежурят по 24 часа и са свикнали да си пазят гърба, защото зад стените недоволства и бунтове може да избухнат за секунди. Професията не е за всеки. Иска се желязна психика.

За да се чувстват защитени и зад стените, очите им трябва винаги да са на четири. Затова и слуховете, че ще ги пенсионират по-късно, ги тревожат сериозно.

Средната заплата на надзирателите е около 650 лева, но от години не са индексирани социалните им плащания. За това, че работят в подобни условия и опасна среда, получават по 28 лева на месеца, вместо по 42. Сега ще настояват държавата да им осигури всичко необходимо, за да може те да работят нормално, а ние да спим спокойно.

Другият голям проблем е, че в системата има текучество. Малцина искат да работят като надзиратели, заради рисковете на професията и ниските заплати и именно това създава проблеми със сигурността в затворите.

От Министерството на правосъдието заявиха, че са в непрекъснат диалог със синдиката и с министерството на финансите в опит този проблем да бъде решен. Въпрос на време е да разберем дали надзирателите ще получат това, което искат, за да бъдат спокойни и те, и ние.