Трудовата сила у нас се топи, алармират от националната статистика. Само за година хората в трудоспособна възраст са намалели с 33 000 души, но тревожните данни не спират дотук. Работещите българи зад граница са повече, отколкото заетите у нас.
Заетите у нас са 2 милиона и 200 хиляди за сметка на 2 милиона и половина българи, работещи в чужбина. Данните са приблизителни и са на Агенцията за инвестиции. Според изследване на Икономическия институт към Българската академия на науките, потенциалните трудови емигранти са близо още половин милион нашенци. Изследване от края на миналата година, проведено сред 3907 души между 15 и 65-годишна възраст, сочи, че най-честите причини за гурбет са две – по-високото заплащане и желанието за финансова помощ на семейството.
Държавата опитва да бори негативната тенденция с информационна кампания, като тази на Българската агенция за инвестиции, която цели да върне способните млади хора у нас. За 25 дни през февруари 12 служители на Агенцията за инвестиции са посетили 13 града в 11 държави. Целта е чрез информационни презентации да убедят младите ни сънародници да се върнат да живеят и работят у нас. Начинанието струвало 147 000 лева.
Христо Етрополски от агенцията обясни, че трима души са се върнали от САЩ, благодарение на кампанията. 22-годишният Алекс Средов няма нужда от тази кампания. Той е завършил висшето си образование на Острова, но решил да се върне. „Смятам, че е важно да намериш своята среда. Тя може да е навсякъде. И защо не България”, казва той.
24-годишната Велислава Петрова също е от хилядите млади българи, избрали да се образоват зад граница. Но и да останат да работят. В момента подготвя докторската си степен по вирусология в Кеймбридж.
„Начинът, по който планирам и обучението и работата си, са свързани с работата ми тук. И няма контекст затова да се връщам в България, наистина го нямам. И не защото не харесвам държавата си, а заради интересът ми в една конкретна област на науката, която няма поле за развитие в България”, споделя тя.
Не липсват, разбира се, и българи, които трайно се връщат да живеят и работят тук. Като най-чести причини за това свое решение те изтъкват лошите условия в чужбина, стресът на работа и не на последно място - носталгията по България.