Заради валежите, дървесните полени и тези от сем. Житни ще са с умерена концентрация. Това сочи прогнозата за алергизиращите растения, която е съвместен проект на bTV и Националния център по заразни и паразитни болести.

Ще продължава цъфтежът на чинара и конския кестен и ще започне този при черния бъз, мъждряна и при различни видове от сем. Борови - бял и черен бор, смърч.

ЦЪФТЕЖ НА ЧИНАР

Сем. Борови образуват огромно количество прашец, но поне техният полен не спада към силно алергизиращите.

ЦЪФТЕЖ НА СЕМ. БОРОВИ

При тревите от сем. Житни започват да цъфтят все повече видове. След валеж те бързо изсъхват и за кратко време отново се отделя полен, който е силно алергизиращ.

Какви са симптомите при поленовите алергии?

Първите симптоми на сезонната алергия към полени са от страна на дихателните пътища. Това каза за bTV Новините д-р Симеон Узунов, алерголог в Александровска болница.

„Началото е свързано с бистри секрети, запушване на носа, сърбежи и кихане. Засягат се и очите - зачервяват се, има сълзене, сърбежи. Дори е възможно да се наблюдава оток. При хора с астма е възможен задух, кашлица, стягане и свирене в гърдите“, обясни д-р Узунов.

Според алерголога тази година поради топлата зима и доскоро горещото и сухо време имаше много по-голяма концентрация на алергени. Това доведе до много повече усложнения и обостряния на астми, ринити и конюнктивити, дори при добре контролирани пациенти. Последните дъждовни дни бяха много полези за такива хора.

Специалистите съветват още при първите симптоми на алергия да се потърси консултация с лекар.