Пореден проблем с ТЕЛК. Хора с увреждания остават без лични асистенти заради забавяне в преосвидетелстването им - за това предупреждават неправителствени организации.

Промени в закона от миналата година трябваше да разрешат казуса. Необходими са обаче указания за това как да се действа, за да не остават нуждаещите се без грижа.

Румяна е с детска церебрална парализа. Личен асистент е майка ѝ Радка. Следващият месец ТЕЛК решението ѝ изтича, с това - и договорът за асистентска грижа, въпреки че семейството подава документите си навреме.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„От „Социално подпомагане“ ми обясниха, че Руми не фигурира в подадената информация от РЗИ. Това значи, че може да загуби асистентството си за 2 месеца“, казва Радка Станева.

Майката пише жалби до редица институции. Едва след тях получава уверение, че проблемът й ще бъде решен.

„За мен да загубя правото на лична помощ, е да не мога да живея нормално - и от финансова, и от физическа гледна точка. Добре, че майка ми е майка и няма да ме остави без грижи“, коментира Румяна Георгиева.

Заради проблема неправителствената организация "Общност Мостове" пише писмо до институциите.

„От право на лична помощ биват лишавани хора с увреждания за месец-два, поради липса на ясни указания как да се избегне прекъсването на този вид подкрепа при забавяне на преосвидетелстване на лицето не по негова вина“, посочват от организацията.

„Явно текстът не е много императивен, ние сме приготвили текст за промяна в закона. Наистина нашето становище е, че не трябва да се прекъсват“, казва здравният министър Галя Кондева.

В агенция "Социално подпомагане" всеки месец постъпва информация за хората с ТЕЛК, при които има забавено преосвидетелстване не по тяхна вина. На тази база сроковете на оказваната подкрепа се удължават. Но прекъсвания има.

„Медицинската експертиза трябва да е готова в срок и човекът да не получава прекъсване. В крайна сметка не можем да разберем къде се скъса тази връзка. Някои от институциите не си вършат работата“, казва Веска Събева от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия.