Хората с епилепсия страдат от липсата на лекарства и имат срещат проблеми при професионалното си реализиране. За това алармираха участниците в Националната конференция „Живот с епилепсия в България”.

50 милиона души по света са с различни типове епилепсия, като около 70 000 са болните в България. „Три четвърти от хората с епилепсии в нашата страна не получават адекватно лечение, пожизнено са затворени в домовете си и стигат до преждевременна смърт. Вместо да се използва европейското финансиране от Плана за възстановяване и развитие за тяхната социална интеграция, бяха предвидени пари само за ремонтиране на директорските кабинети на болници“, възмути се доц. Михаил Околийски от офиса на СЗО в България.

За активно участие на неправителствения сектор и конкретно на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия в обсъждането на Национална карта на социалните услуги призова Деница Сачева, зам.-председател на Комисията по труда, социалната и демографска политика към Народното събрание. Тя обеща да съдейства и за законовите промени, внесени от Омбудсмана проф. д-р Диана Ковачева за удължаване срока на телковите решения, за да не остават пациентите без социални помощи. А също и за реформиране на ТЕЛК така, че да определя какво човекът е годен да върши, за да се включи в пазара на труда, а не да посочва само процента на неговата инвалидност.

Върху огромния недостиг на социални услуги се спря и Минка Йовчева от Столична община. „Трябва да се анализират потребностите от социални услуги. Но практиката вече показа, че са недостатъчни дневните центрове за хора с психични проблеми, за болни от епилепсия, за дементно болни, както и резидентни услуги за хора с увреждания“, каза от своя страна Минка Йовчева.

На това, че епилепсията не е само една болест, а много типове различни епилепсии, които изискват различни комбинации от лекарства за овладяване на пристъпите, обърна внимание доц. д-р Петя Димова, председател на Дружеството против епилепсия. Тя направи детайлен обзор на начините на лечение на епилепсиите в света и ги сравни с клиничната практика в нашата страна.

За големите постижения в хирургичното лечение на фармакорезистентни епилепсии разказа неврохирургът доц. Красимир Минкин, ръководител на Центъра по функционална хирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. „Оперирали сме над 300 пациенти с медикаментозно резистентни епилепсии, като не сме допуснали усложнения, въпреки че в света по статистика има 1% увреждания след хирургия. Чрез имплантиране на устройство за стимулация на вагусовия нерв пък постигаме 50% намаляване на пристъпите при някои пациенти“, разказа той.

На новите медикаменти в лечението на епилепсии се спря неврологът д-р Филип Алексиев от УМБАЛ „Света Анна“. Той обясни, че към стандартните медикаменти от 2014 г. в епилептологията се използва и канабидиол (CBD), който няма психоактивно действие. Д-р Алексиев обърна внимание на проблема с придържането към терапия на пациентите. Клинични проучвания са доказали, че 60% от пациентите пропускат някои от приемите на лекарства. Доказано е също, че ако в първите шест месеца от назначаването на новата терапия не се постигне редукция на пристъпите, трябва да се търси промяна на терапията.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement