За хаос с изплащането на пенсиите на хората с изтекли ТЕЛК решения, чието преосвидетелстване се е забавило не по тяхна вина, алармира омбудсманът.

Диана Ковачева настоява за мерки, за да бъдат изплатени всички забавени суми. Промените, които правят възможно действащото ТЕЛК решение да се удължава автоматично в случай на забавяне от страна на комисиите, беше обнародвано на 25 януари.

Сега, когато дойде моментът за изплащането им обаче - десетки сигнализираха, че нямат преводи. Опасенията на омбудсмана са, че институциите не са спазили промените в закона. Оказва се, че не е било технологично и административно възможно забавените пенсии да бъдат платени през февруари.

От декември Атанас живее без инвалидната си пенсия - тогава е изтекло решението му, а датата му за преосвидетелстване е чак в началото на април. В края на януари депутатите решиха - в тези случаи парите няма да бъдат спирани.

„Когато разбрах, че няма да ни спират пенсиите се успокоих малко. Че поне до април няма да седим така. Изчаках февруари дали ще имам превод. Естествено, нямах. Всички такива като мен са в тотална безизходица“, оплака се Атанас Чапкънски.

Редица такива сигнали са получили и в неправителствените организации.

„Би трябвало да се мисли в посоката, че когато е казано, че ще бъде прието, трябва да е имало предварителна подготовка и бързо да се случат нещата. Жалкото е, че хората остават без средства, а няма заместващ механизъм, който да им помогне“, коментира Веска Събева.

От НОИ обясниха, че информацията за хората с изтекли ТЕЛК решения, поискали преосвидетелстване, е получена от здравното министерство на 13 февруари и пенсиите ще бъдат изплатени през първата половина на март.

От здравното министерство казаха, че са подали списъците към осигурителния институт в срок. Първата предоставена справка включва около 1600 души. Колко общо са те, не е ясно.

От НОИ обясниха, че са получили нужната справка от здравното министерство на 13 февруари, до 20-ти се чака още една. Затова и пенсиите ще бъдат изплатени в началото на март.

От здравното министерство припомнят, че, за да не губят правата си, хората с увреждания трябва да поискат преосвидетелстване поне 3 месеца преди изтичане на действащото им решение.