Експерти предупреждават за сериозна опасност от икономически загуби в интернет след хакерски атаки.
Близо 50 млрд. устройства ще бъдат контролирани през интернет до няколко години. Концепцията „Интернет на нещата” обаче освен удобства, крие и опасности. Уредите могат да бъдат включени в ботнет мрежи, които да осъществяват хакерски атаки. В момента мрежата, осъществила най-голямата атака тип „отказ от услуга” има 500 хил. зомбирани устройства, които се наемат за хакерски атаки.
Преди по- малко от седмица кибератака от ботнет мрежа спря над 900 хил. рутера на най-големия телеком в Германия. Устройствата са били с отворени портове, за да не се налага техниците да ги обслужват на място. Идеята на ботнет мрежата е да използва всички незащитени устройства от нея за атаки тип отказ от услуга.
Любомир Видов посочва, че за 100 хил. устройства наемът за две седмици е 7500 долара и може да се нанесе щета за 1 милион долара. Ботнет мрежа може да бъде наета по 150 долара на час. Зависи колко време ще отнеме на атаката да си постигне крайната цел и от нейния магнитуд.
България е на трето място в Европа по брой заразени устройства, заради слабата дигиталната хигиена, твърдят специалистите. Особеното е, че локацията на зомбираните уреди е видима.
Адресите на всяка ДДОС атака са видими и това означава , че адресът е вашия адрес и ГДБОП може да почука на вашата врата и това, че не знаете не ви освобождава от наказателна отговорност, обясни още Видов.
У нас в хипермаркетите за черна и бяла техника се предлагат различни уреди с интернет управление. На повечето има ясни инструкции как да бъдат защитени. „В случая самият уред е само приемник на сигнала. Основната защитата е от рутера, който командва уайфито на съответния уред, който има тази опция. Защита освен от рутера може да има и от приложението на смартфона”, посочва Йордан Вакъвчиев, управител на магазин за техника.
Всеки потребител, обаче, трябва да си е защитил собствената мрежа с парола, а уредът да разпознава вашия смартфон и да приема команди само от него.
Според търговците на електроника едва 1-2% от уредите в магазините за черна и бяла техника в момента са от типа интернет на нещата. Все пак не трябва да се подценява опасността да бъдат използвани не по предназначение. защото подобна ботнет атака е способна да спре интернет на цяла държава. Това вече се е случвало.