Имаме данни, че групи от хора, предимно от ромското население на страната, пътуват масово към Швеция без предварително договорени условия на работа и на живот. Вероятността да се окажат без препитание на място е много голяма. Това каза главният секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора Антоанета Василева.

„Очаква се боровинките да са готови за бране в края на юли, началото на август, а притесненията ни са, че българските граждани, които заминават в Швеция, могат и тази година да се окажат измамени, жертви на трудова експлоатация, без препитание и средства да се завърнат в страната. В момента правим необходимото, за да предпазим хората от измама и експлоатация тази година”, отбеляза Василева в интервю за БТА.

Експертът посочи, че шведските власти ще положат повече усилия в регулирането на изкупуването на плодовете, като наложат по-строг контрол при проверката на лицензите на фирмите-прекупвачи. Ето защо българските граждани, които планират да заминат да берат боровинки в Швеция, трябва да бъдат изключително предпазливи към предложенията, които получават, за да не се окажат в чужда страна, без пари и начин да се приберат обратно, препоръча Василева.

По думите й все повече фирми в по-малките градове наемат хора на работа с обещание да ги командироват дългосрочно в чужбина за сезонна или временна работа и така прескачат регулаторните механизми в страната, които защитават наетите сезонно работници. Сред зачестилите случаи на трафик с цел трудова експлоатация през последните 2 години най-много хора са станали жертва на тази схема с обещания за добре платена работа за Германия, Белгия и Чехия, анализира тя.

„За съжаление, България продължава да бъде странана произход на трафик на хора. Различни фактори принуждават много българи да търсят препитание извън страната и много често попадат на недобронамерени посредници, които ги въвличат в трафик на хора. През последните години страната ни полага много усилия в борбата с трафика на хора, които са видими - има промяна в нагласите на хората и в осъзнаването, че попадат в ситуации на трафик”, каза още Василева.

Страната ни вече преживя подобен случай на група роми, заминали за сезонна работа в Швеция, но оказали се измамени от работодателя си. Тогава България се наложи да поеме разноските по връщането им обратно.