Бургаска област е първата, която обяви грипна епидемия. Това върна в училищата мерки като контрол на влизащите чрез измерване на температурата и дезинфекция, познати от пандемията от COVID-19.
Обстановката в града е пълни детски отделения, опашки пред лекарските кабинети и все по-малко деца в училищата. Все още обаче заповед за преминаване към онлайн обучение няма.
Очаква се мерките, сред които и неприсъствено обучение, да са в сила от 12 до 17 януари, обяви пред bTV д-р Мирослава Киселкова от РЗИ-Бургас. Сред другите мерки са преустановяване на консултациите за здрави бременни и кърмачета, на всички профилактични прегледи и имунизации, на свижданията в лечебните заведения, засилен контрол при влизане на децата в градините.
Прилагането на тези мерки, както и носенето на маски, може да ограничи разпространението на грипа, който е силно заразно заболяване и се появява след 3-годишна пауза, коментира пред bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Грипът започва рязко и това е разликата с COVID-19, уточни той.
„При грипа една от характерните черти е, че той не започва като другите респираторни прояви – хрема, запушен нос. Той започва доста рязко и по-водещи са общи симптоми – висока температура, силна отпадналост, липса на апетит“, обяви епидемиологът.
Основание за обявяване на национална грипна епидемия към момента няма. От една страна има родители и ученици, които го желаят, от друга страна се правят известни икономии от отопление, но ние компромиси няма да направим. Там където няма условия, грипна епидемия няма да се обявява, а и самата грипна ваканция не е задължително условие за грипна епидемия".
До края на седмицата още 2-3 области може да достигнат епидемична ситуация.
„Пикът на грипа се очаква да бъде след 10-15 дни, затова ще се вземат мерки в съответните области, а не в национален мащаб. В Бургаска област е по-натоварена ситуация с грипа, затова там ще има краткосрочна ваканция за децата”, обяви на брифинг след заседанието на Министерския съвет служебният здравен министър Асен Меджидиев.