Злоупотреби за над 280 млн. евро е открила за последната година Европейската служба за борба с измамите, сочи годишният доклад на ОЛАФ, представен в Брюксел. България е сред страните, подали нaй-голям брой сигнали за съмнения за измами или корупция.

Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) е получила през миналата година най-много сигнали за възможни злоупотреби със средства от ЕС от граждани в България, като повечето от тях засягат структурни и земеделски фондове, съобщи БТА, позовавайки се на годишния доклад за дейността на службата.

Генералният директор на службата Джовани Кеслер уточни, че се счита за проблем когато броят на сигналите от дадена държава е неравно разпределен между "частни" и "обществени" източници. Статистиката за България показва, "частните" сигнали (от отделни граждани и анонимни) са били 46, докато подадените от властите - 4. Тенденцията не е изолирана само за България, а се наблюдава и в Италия, Румъния, Великобритания, Словакия, Белгия, Чехия, Полша и Унгария.

Около половината сигнали са били за възможни нередности около структурните и земеделските фондове. Голяма част от данните са за дейността на служители в институциите на ЕС. Най-малко сигнали са постъпили за незаконни цигари и фалшиви стоки.

ОЛАФ е дал най-много юридически препоръки от службата на България, Румъния и Белгия за миналата година. За Румъния са били издадени 13 препоръки, а за Белгия и за нашата страна - по шест. Препоръките са към съответните национални или европейски власти - за предприемане на действия за възстановяването на средства, за възбуждане на наказателно преследване, уточни Кеслер. „Това не са присъди, но не са и приятелски съвети”, уточни той.

Кеслер не се ангажира с отговор на въпроса за разследване срещу бившия министър на земеделието и храните Мирослав Найденов, заявявайки, че не е наясно и не може да коментира.

Ръководителят на ОЛАФ уточни, че тази година службата не представя таблица с броя на злоупотребите с европейски средства по държави, защото такава информация изглежда подвеждаща. Той даде пример с разследването по САПАРД у нас и с издадените в Германия от германец фактури на българи, послужили за измами с европейски средства. Къде да класираме този случай - в таблицата за България или за Германия, попита той. Тези случаи са все повече европейски, допълни Кеслер.