В началото на лятото, десетки населени места са като бойно поле: улиците са разкопани и не е ясно кога ще приключат ремонтите.

Изграждането на пречиствателни станции и ВиК-мрежи се финансира с европари, които обаче се бавят. Общините са изправени на нокти, жителите им - също.

Водни проекти на сухо

Монтана е разкопана буквално на всеки ъгъл. Срещу 53 милиона лева трябва да се изградят 45 километра канализация и 21 километра водопроводи за питейна вода – и то до септември.

Твърде е възможно обаче този срок да не бъде спазен, тъй като парите за проекта се бавят. Причината - в края на миналата година ЕК изпраща писмо на България, в което посочва пропуски по програмата. Брюксел спира парите по нея, докато неуредиците не бъдат отстранени. Така десетки общини са поставени в патова ситуация.

Димитровград е друга от тях. Проектът на града е за 13 милиона лева. Подменят се канализацията и водопроводите на 13 улици, изгражда се и нов колектор за дъждовни води. Градът е разкопан, а регулярните плащания спират.

Липсата на пари не спира дейността по проекта, но я забавя. За да се справи със ситуацията кметството превежда от бюджета си 1 милион лева на фирмата-изпълнител. И остава без нито един лев за инвестиции.

"В противен случай трябваше да спрем тотално и да оставим целия град блокиран", посочва кметът Иво Димов.
В подобна ситуация е и Севлиево.

Проектът е за 18 милиона лева, стартирал е през септември миналата година и трябва да приключи за три месеца.
Общината е получила едва 35 на сто от парите по проекта. А докога фирмата-изпълнител ще издържи да работи без да получава средства - не е ясно.

"Ние не можем да разполагаме с такива средства и всъщност се надяваме на много по-бързо решение", признава кметът на Севлиево Иван Иванов.

Кой е виновен?

От екоминистерството твърдят, че са отстранили пропуските по Оперативната програма "Околна среда", заради които ЕК спря средствата. Комисията критикува основно обществените поръчки. В отговор, ведомството е направило финансови корекции на десетки проекти.

„Проблемът на оперативната програма е един - че не е изпълнявана ритмично през всичките 7 години, а изпълнява проектите в самия край без никаква възможност за удължаване на срокове за изпълнение”, смята ресорният министър Искра Михайлова.

България вече е уведомила ЕК за поправките и е поискала транш от 145 милиона лева. Тежката дума на Европа се чака до август.

Много от кметовете се притесняват, че няма да приключат проектите в срок. Възможно е цялата сметка по тях да се плати от самите общини. Затова и те искат държавата да им даде пари.

Недоволство има и заради наложените финансови корекции по проектите. Средствата на проекта на Монтана са орязани с 5%. Кметът ще обжалва, навярно ще го последват и други.