След няколко акции и часове опити крокодилът от кв. „Ботунец“ беше преместен в Столичния зоопарк. Състоянието му обаче е видимо влошено. Предстоят изследвания.

„В кадрите се вижда как на Кроки гръбнакът му стърчи и е загубил много маса, самият той е доста слаб. Животното нямаше мускулен тонус заради видимо влошеното му здравословно състояние. Можете да видите тук и алигатор, който е хранен редовно, живял в добър басейн, с голяма площ, при адекватни температури. Разликата между едното и другото животно е драстична“, обясни херпетологът Георги Кръстев.

Кроки е крокодил от вида нилски - животни, които достигат между 5 и 7 метра при добро отглеждане и благоприятна среда. Лошите условия обаче са попречили на неговото развитие.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Това ще рефлектира във времето напред. Влечугите като цяло са с бавен метаболизъм и реагират след много по-дълго време на всички инфекциозни процеси. Не можем да знаем лошият начин на отглеждането му до какво ще доведе. Единствено можем да го следим“, допълни Георги Кръстев.

Снимка: bTV

Крокодилът е излизал навън и е можел да пълзи, но не е имал възможност да плува, тъй като е бил отглеждан в малка дупка, пълна с вода.

„Невъзможността да плува в по-голям басейн води до атрофия на някои мускули, тъй като те не се ползват. Животното е стояло навито във водата и е излизало на сушата да се пече. Не е можело да плува, някои органи са били притиснати. Един такъв малък водоем няма как да повлияе позитивно“, отбеляза херпетологът.

По думите на експерта крокодилът от „Ботунец“ не е бил агресивен. 

„Нямало е как да нападне човек, ако той не отиде до самия крокодил и не го предизвика. Въпреки това е рисково, тъй като когато крокодилът е във водоем и няма добра видимост, не може да прецени дали ако някое дете бръкне, или куче се наведе да пие вода, ще реагира като хищник и ще посегне, но сам да отиде и да нападне човек е невъзможно“, обясни той.

Заради влошеното състояние на крокодила и факта, че е свикнал с човешки контакт, акцията по преместването му е преминала нормално и без усложнения. 

Така Кроки вече се намира в залата за големи котки, терариуми и аквариуми в зоологическата градина в София, където си почива. Предстоят му изследвания, след като се успокои, адаптира и започне да се храни.

Снимка: bTV

Престоят на крокодила в зоопарка ще продължи до окончателното изясняване на собствеността върху животното и осигуряване на подходящи условия за неговото отглеждане.

Снимка: РИОСВ-София

След като стана ясно, че нилският крокодил е отглеждан в дупка с вода в столичен квартал, РИОСВ-София направи проверка. 

Установени бяха несъответствия между номера на чипа, името на собственика, адреса на отглеждане на животното и представения документ от човека, който го отглежда.

Съставен е акт на мъжа, представящ се за собственик, тъй като той няма издадени регистрационни карти за отглеждане на животни.

При непредставяне на документите в 10-дневния срок екземплярите се отнемат в полза на държавата.