В природен парк „Врачански балкан" започва проект за съхраняване на биоразнообразието. Целта е да се опазят редки видове растения чрез създаване на семенна банка, както и да се възстанови популацията на египетския лешояд на територията на парка.
Задачата на „горския дом” ще е да опази девет застрашени растителни вида, някои от които се срещат само тук. Като Люспестото изтравниче например.
Събраните от застрашените видове семена ще се тестват в лабораторни условия и ако се установи, че са жизнеспособни, ще се връщат обратно в природата.
Така учените вече няма да се тревожат за бъдещето на горската съсънка или на алпийското плюскавиче. В опазването на флората ще участват и доброволци.
Друга важна част от проекта е възстановяване популацията на египетския лешояд, изчезнал от тази част на Стара планина в средата на миналия век. В очакване на египетския лешояд вече е изградена площадка за подхранването му.
Проектът за опазване на биоразнообразието във Врачанския балкан се финансира по ОП „Околна среда" и е на стойност половин милион лева. Предвижда се да бъдат изследвани и четири пещери, включително и любимата на туристите „Леденика".