Близо 10 000 души в България годишно получават внезапен сърдечен арест, като за много голям процент от хората той се случва извън болнично заведение Това показват данните на фондация „Първите три минути“.

Сърдечен арест възниква, когато нормалната работа на сърцето спре поради електрическа малфункция. Това причинява внезапна загуба на кръвообращение и води до липсата на приток на кислород към мозъка.

Използването на дефибрилатор през първите 3-5 минути от спирането на сърцето подобрява шансовете за оцеляване с 50-70%, а незабавната му употреба може да доведе до 90-95% преживяемост.

Ето защо автоматични дефибрилатори за оказване на първа помощ при сърдечен арест са инсталирани в 20 бензиностанции, разположени по магистралите и транзитните пътища в страната. Те са лесно достъпни и видими, така че при нужда персоналът и посетителите на бензиностанциите да имат бърз и директен достъп до животоспасяващото оборудване.

При инсталирането на апаратите е проведено и обучение по европейски стандарти на персонала, което включва знания и практически умения за разпознаване на състоянието. Кардиологът и председател на Българския съвет по ресусцитация проф. Иво Петров приветства инициативата.

БТА припомня, че на 16 декември 2021 г. Столичният общински съвет (СОС) прие решение за въвеждане на пилотен проект за поставяне на автоматични, външни дефибрилатори от най-ново поколение в най-натоварените метростанции. Инициативата беше на председателя на СОС Георги Георгиев и на проф. Иво Петров.

Така през март миналата година дефибрилаторите бяха монтирани в специални шкафове в четири метростанции - на „Орлов мост“, на стадион „Васил Левски“, на „Сердика“ и на НДК. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement