Китайската нова година, която е на Дървения дракон, идва с новолунието на 10 февруари, в 00:59 ч. българско време.
Новолунието на 10 февруари ще предхожда с 19 часа и 52 минути лунния перигей на същата дата, който ще настъпи в 20:51 ч., съобщи за БТА Пенчо Маркишки, физик от Института по астрономия при БАН и от катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Климент Охридски“.
Близостта във времето на тези две явления вероятно ще бъде повод това новолуние да бъде обявено за Супер Луна, но не бива да забравяме, че при новолуние Луната е недостъпна за наблюдение, уточни физикът.
Тази година ще имаме възможност да наблюдаваме две суперлуния при пълнолуния – в нощта срещу 18 септември, когато от България ще може да се наблюдава частично лунно затъмнение, както и в двете нощи срещу 17 и срещу 18 октомври, посочи Маркишки.
По повод високосната 2024 г. физикът припомни, че 29 февруари ще доведе до подраняване на ежегодните астрономически явления. Например максимумите на метеорните потоци през 2024 г. и годишните сезони ще настъпват с близо 18 часа по-рано. Например астрономическото лято тази година ще настъпи на 20 юни в 23:50 ч., докато миналата година то започна на 21 юни в 17:57 ч.