Трябва да има възможност за по-голям граждански контрол върху властите по отношението на съдържанието на ГМО в хранителните продукти и фуражите. Искаме да има повече и ясна информация, етикетиране, проследяване и санкции. Така пред bTV Борислав Сандов, екозащитник от „Зелените”, коментира темата с промяна в текста на Закона за фуражите, заради която стана ясно, че президентът Росен Плевнелев обмисля вето.

Според екозащитниците допълнението в закона, предложено и прието от земеделската комисия в парламента, позволява информацията за съдържанието на ГМО във фуража да не бъде посочвана на етикетите, а само в придружаващата стоката документация, която често пъти се игнорира от по-дребните животновъди.

„Истината е, че голяма част от съставките за фуражите в ЕС идват от Китай или Южна Америка, където унищожават Амазонските гори, за да се сее ГМО царевица или соя. Макар че не е доказана вредата от тези продукти, се вижда, че животното получава някакви мутации – съответно, нормално е това да се отрази и на млякото и продуктите от него”, заяви Сандов.

По думите му според закона у нас на 25% от опаковката на стоките трябва да пише „присъства ГМО”. Това прави нормативния документ един от най-строгите в ЕС по отношение на модифицираните продукти. За съжаление обаче това не се изпълнява, въпреки че почти във всяка пакетираха храна, особено в захарните изделия, има ГМО.

От земеделската комисия към НС обаче отричат допълнението в Закона за фуражите да е лобистко, а дори напротив – значело повече затягане на изискванията и повишен контрол.

„Става въпрос за нов текст в закона, който въвежда изискване за правене на лабораторен анализ за съдържание на ГМО, задължение за създаването на система за записване на този анализ, създаване на регистър и 5 години съхранение на тази информация – откъде е купено, на кого е продадено и т.н. Предвиждат се и завишени глоби - от таван 3000 лева той става 45 000, т.е. ще има по-голям контрол”, коментира Христина Янчева, депутат от ГЕРБ.

Тя обясни, че предложението на комисията е информацията за наличие на ГМО да е само в придружаващата документация при насипните фуражи, защото няма как да се сложи етикет, а при пакетираните да е на етикета.

По думите на Янчева ГМО съставки действително има навсякъде в храните. По-важното било да се знае какви точно са ГМО-съставките и какви са процентите им в общото съдържание. Иначе в бебешките храни наличието им било абсолютно забранено.

Можете да се включите в нашата анкета по темата: