От 3 до 10 хиляди лева е глобата при първо нарушение и от 6 до 20 хиляди лева е санкцията, ако бизнесът не събира разделно отпадъците. В малките магазини и днес не знаеха за изискването.

"Направо съм шокиран, днес научих, тука до стоката ще наредя и кошчетата", каза Христо Стоянов - собственик на склад и магазин.

Собствениците на малки обекти няма нужда да сключват договори с фирма за рециклиране, боклукът им ще бъде извозван от общината, която носи отговорност за разделното събиране и също може да отнесе глоба, обясниха от екоминистерството.

"Не е целта да налагаме глоби, да всяваме паника а да се спазват разпоредбите", изясни Теодора Желева.

В централен софийски мол още от септември разделят отпадъците. дневно тук се извозват между 5 и 10 тона боклуци - предимно опаковки.

"Струваше ни инвестиция от 10 хиляди лева и имаме назначен специален човек, който отговаря за разделянето на отпадъци", каза Ангел Семерджиев.

По- сложно се оказва ситуацията в болниците. Началникът на ВМА припомни, че екоминистерството не пуска да работи инсенераторът за болнични отпадъци и е принуден да плаща по- скъпо за изгарянето им.

"За всичко се плаща такса смет и пак отива на едно място, впрягаме каруцата пред коня вместо да се изградят повече инсталации. Сега това е един вид тренировка на сухо", заяви ген. Стоян Тонев.

Как точно ще се прилага разделното събиране ще зависи от наредбите на всяка община. На първо време инспектори ще издават предписания, а глобите ще се налагат в последствие