Глобата за репатриране на автомобил в София става двойно по-висока с промени в Наредбата за организацията на движението. Санкцията става 60 лева, решиха съветниците от две комисии - по местно самоуправление и по транспортна инфраструктура. Общинският съвет ще одобри измененията утре.
Обособяването на двете зони за паркиране и новите цени ще влязат в сила от 1 май, а предложенията за цени и организация на буферните паркинги - от 1 септември, решиха съветниците от две комисии - по местно самоуправление и по транспортна инфраструктура.
Еднакво ще е работно време в делнични дни на двете зони "синя" и зелена" - от 8.00 до 19.00 ч., както и работно време на "синя зона" в съботни дни - от 8.00 до 19.00 ч.
Съветниците от две комисии - по местно самоуправление и по транспортна инфраструктура, отхвърлиха предложението за влизането на района около ИСУЛ в "синя зона", както и на района около Медицинска академия и "Пирогов", който остава в "зелена зона".
За скоба за неправилно паркиране глобата ще е 30 лева. По два лева ще плащат шофьорите за "синя" и един лев - за "зелена" зони за всеки час след поставянето й. В края на работното време на зоните автомобилите ще се репатрират на наказателен паркинг.
Според Центъра за градска мобилност от вдигнатите за февруари 950 автомобила само 67 са били със скоби, но собствениците им не са платили глобата.
Съветниците отхвърлиха идеята за въвеждането на 24-часов "служебен абонамент", която първоначално бяха приели.
Действащите в момента места "служебен абонамент" са 1 049 в цялата съществуваща "синя зона" сега.
Цената за стикера за паркиране по настоящ адрес ще е 150 лева за "синя зона", 100 лева - за "зелена зона", ако се заплаща за година и съответно 15 лева и 10 лева, ако се заплаща за месец.
При втори автомобил цената на винетния стикер ще е в троен размер. Цените за "служебен абонамент" на месец на паркомясто ще са съответно 650 и 450 лева. Работното време ще е според работното време на двете зони, а не както досега - с по-голяма продължителност.
Паркирането в подземните паркинги към столичното метро ще е два часа безплатно за ползващите го, като на всеки следващ час ще се начисляват по 50 стотинки.
Цената за останалите ще е 1 лев на час. Паркирането на електромобили и двуколесни моторни превозни средства ще е безплатно на територията на зоните за кратковременно паркиране.