Последни новини

Франция няма да открие посолство в Палестина преди „Хамас“ да освободи заложниците

Франция няма да открие посолство в Палестина преди „Хамас“ да освободи заложниците

Диян Стаматов: Пет са възможностите за съхранението на телефоните в училище

Диян Стаматов: Пет са възможностите за съхранението на телефоните в училище

5 души убити, сред които и деца: Израелски удар с дрон в Южен Ливан

В случай на ескалация от страна на Русия: Тръмп ще защити Полша и Балтийските страни

Манол Генов за водната криза: Секторът беше зарязан, проблемът не се решава от днес за утре

Археолози откриха древно пристанище от времето на Клеопатра край Александрия

Тържествата за Независимостта на България започнаха: Какво ни очаква в празничния ден?

Нетаняху към Великобритания, Австралия и Канада: Палестинска държава няма да бъде създадена

Протест блокира главния път Пловдив-Карлово, 6000 души от село Труд са без автобус (ВИДЕО)

"Хамас": Признаването на палестинската държава е победа за палестинците

Глоба за телефон в училище: 2/3 от педагозите подкрепят санкции за родителите, сочи проучване

Според изследването близо 90% от анкетираните подкрепят връщането на повтарянето на клас

Николета Хаджийска Николета Хаджийска

Публикувано в  20:20 ч. 09.06.2025 г.

Забраната за носене на мобилни телефони в училище няма да подейства, ако не се предвиди отговорност и евентуални санкции за родителите. Това смятат близо 2/3 от участниците в прочуване на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.

Ще гарантира ли промяната в закона спазването на забраната за телефони? Само 30% от анкетираните близо 5000 педагози са оптимисти. Какви обаче са преките им наблюдения? Питаме ги в София и Благоевград.

„По време на час все пак има учители в класните стаи и затова те не се ползват или почти не се. Но през междучасията, вместо да играят, децата сядат на стълбите и се вторачват“, казва учителката Албена Димитрова.

„В част от тетрадките има упражнения, които са свързани с това, да бъдат работени именно през телефона и съответно на тях им е много лесно“, посочва учителката Диляна Цветанова.

Проучването отново повдига и отдавна дискутираната идея за отпадане на външното оценяване, включително и след 7. клас.

„По-скоро неглижират останалата част от предметите, наблягат основно на българския и математиката“, казва Диляна Цветанова.

Според проучването близо 90% от анкетираните учители и служители подкрепят връщането на повтарянето на клас, включително и в 2., 3. и 4. клас.

„Има резон. Ако има деца, които имат затруднения, не знаят български език. Все пак няма как да минават нататък, защото не им помагаме по този начин“, смята Албена Димитрова.

Авторите на доклада отбелязват и натоварването, и прегарянето на учителите.

„Тогава, когато той се занимава с несвойствени или безсмислени според него дейности - административни дейности и бумащина“, посочва Юлиян Петров от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.

Повече от половината анкетирани смятат, че основното образование трябва да се придобие след 8. клас.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK

Най-четени
Най-нови