Съдебната власт и в частност прокуратурата останаха последната преграда срещу престъпността. Това каза главният прокурор Иван Гешев пред Националното съвещание на административните ръководители на апелативни и районни прокуратури. 

„Всеки от вас вижда в населените места ръста на престъпността, проблемът с разпространението на наркотиците сред младото поколение. И резултатите, които виждате, включително и пътнотранпортните произшествия, които се случват всеки ден. Нашата работа е освен да продължим да сме стабилни, да продължим активно да работим в полза на хората“, заяви главният прокурор Иван Гешев.

Конституционните съдии отказаха да отговорят на въпроса на служебния правосъден министър Крум Зарков за кръга от правомощията на главния прокурор. Конституционният съд обаче ще провери дали някои правомощия на прокуратурата не противоречат на Конституцията.

Главният прокурор коментира и издирването на 12-годишния Александър, който изчезна в петък в Перник: 

"За мен е странно как не може да бъде установено за толкова дълъг период. И притеснително! Вече пети ден полицаи, доброволци и водолази не са спирали да търсят детето с аутизъм. До момента издирването е без успех".

Иван Гешев заяви още, че е "бесен" заради войната по пътищата. Той определи действията на държавата като безхаберие и подчерта нуждата от спешни законодателни промени.

"Докато не решаваме проблемите, ще прескачаме от последствие на последствие. Това е едно от последствията. Още веднъж съболезнования на детето, което е починало днес, на роднините му, на близките му, имам предвид. Но това са, резултат от това, че остава впечатление за абдикация на държавните институции, не се предприемат необходимите реални промени за правна реформа. Това е правна реформа. Правна реформа е като си употребил алкохол, или да ти отнемат колата, или да дерегистрират колата за пет години. Правна реформа е какво като имаш 20 акта, или наказателни постановления да бъда точен, да платиш 1-2-3-5000 лв. „Гражданска отговорност“. Е това правна реформа", заяви Гешев.