ГДБОП блокира „Фейсбук” страница за нелегално разпространение на 39 хиляди книги в електронен формат. Сигналът е подаден от български писател, който настоява за промени в законодателството, свързано с авторските права.
Преди 3 месеца писателят Христо Стоянов забелязва, че негова книга е качена незаконно в социалната мрежа. Тя е сканирана в текстов формат и потребителите я свалят свободно и незаконно. Стоянов изпраща жалба до ГДБОП, които блокират достъпа до „Фейсбук” страницата. В нея има още 39 хиляди заглавия от 7600 наши и чужди автори.
„Веднага се закриха и два акаунта във „Фейсбук”, които разпространяват електронни книги. Но аз вече бях вкарал предложение до Народното събрание”, коментира Стоянов.
Ниската степен на наказуемост на подобно престъпление под 5 години, връзва ръцете на прокуратура, съд и следствие да правят обиски и да събират доказателствен материал.
Писатели и книгоиздатели от години настояват за промени в законодателството, които да защитят правата им. С достъпните технологии масово може да се сканира или сподели електронна книга в социалните мрежи и често това остава безнаказано.
„Очакваме промени в Закона за авторското право, може би и в Наказателния кодекс, но това са неща, които ние можем само да подкрепим. Но решенията знаем кой ги взима - трябва да бъдат асоциирани от дирекция "Авторско право", от Министерство на културата, Министерски съвет”, заяви Галя Дянкова, която е член на упр. съвет на асоциация "Българска книга".
Всеки ден закъснение на държавните институции увеличава с хиляди заглавията в електронен формат, които се споделят нелегално в сайтове и социалните мрежи.