Мигрантите от страните, които се присъединиха към Европейския съюз през 2004 и 2007 г., облекчиха недостига на работна ръка, без да оказват негативно въздействие върху заплатите или условията на труд, пише британският в. "Гардиън".

Успешното източно разширяване на ЕС през 2004 и 2007 г. е едно от най-важните постижения на общността. То доведе 8 бивши комунистически държави в европейския "клуб" и разшири европейската зона на мир и сравнителен просперитет към балтийския регион на север и към Черно море на юг. В днешно време обаче, когато стане дума за източното разширяване, малко хора говорят за мир, а още по-малко - за просперитет. В общественото съзнание източното разширяване почти неизменно се свързва с увеличаване на имиграцията - от изток на запад и от новите към старите страни членки, посочва изданието.

Европейската комисия предоставя подробен анализ на вътрешното движение на населението в ЕС след приемането на новите страни членки през 2004 и 2007 г. Тези изследвания категорично показват, че като цяло нивото на миграция от новите към старите страни членки е доста скромно. В края на 2007 г. в 27-те държави от ЕС са живели около 29 милиона чужди граждани, от които 10,6 милиона са били мигранти от други страни от общността. От тях едва 40 процента са били от новите страни членки.

В чужбина са отишли близо 1,6 милиона румънци, 1,3 милиона поляци и 300 000 българи, което е представлявало около 7,2 процента от населението на Румъния, 3,4 процента от населението на Полша и 4,1 процента от населението на България, отбелязва вестникът.

Между 2002 и 2012 г. Великобритания и Ирландия са били едни от най-привлекателните места за гражданите на новите страни членки. През 2002 г. в Ирландия почти не е имало поляци, но данните от преброяването на населението през 2006 г. са показали, че в страната живеят около 63 000 полски граждани. През 2011 г. броят им се е увеличил на около 122 000.

Във Великобритания в края на 2011 г. е имало около 1,1 милиона души, дошли от новите страни членки след разширяването на ЕС. Почти също толкова граждани на новите страни членки са се преселили и в Германия през същия период.

От 2014 г. ще отпаднат ограниченията за пребиваване и работа на българи и румънци във Великобритания. Според британски служители едва ли някой може да каже какво ще е нивото на миграцията от България и Румъния към Великобритания. Но анализът на досегашните данни за миграцията показва, че докато поляците са предпочитали Великобритания или Ирландия, българите и особено румънците се ориентират главно към Италия и Испания.

Така че страховете от "приливна вълна от изток" могат да бъдат отхвърлени като неоснователни. Европейските миграционни модели ще продължат да се развиват в съответствие с факторите на привличане и отблъскване, а Европа ще продължи да се бори с множеството направления на икономическата и политическата криза, заключава "Гардиън".