Намаляването на демонстрациите не отменя готовността за протест, показва януарското издание на Политическия и икономически индекс на "Галъп интернешънъл". Ежемесечното независимо проучване на общественото мнение е проведено между 9 и 16 януари чрез пряко стандартизирано интервю по домовете сред 1012 пълнолетни българи в цялата страна, посочват от социологическата агенция.

1/5 от запитаните твърдят, че биха участвали в протест срещу правителството, а 5 на сто твърдят, че вече са го направили (съвсем условно това отговаря на близо 300 000 души). Обществените нагласи са придобили трайна структура, а предстоящата предизборна надпревара вероятно ще доведе и до още по-сериозно втвърдяване на позициите на двата лагера, които се очертаха в последните месеци, обобщават резултатите от "Галъп интернешънъл".

Близо 40% от анкетираните смятат, че протестите трябва да продължат, а също толкова са на обратното мнение. 1/5 от запитаните вярват, че ако протестите продължат, те ще успеят да доведат до оставка на правителството и предсрочни избори. 50 на сто обаче са скептични по отношение на успеха на протестите.

Основните институции остават със сравнително ниски нива на доверие, но най-трудните дни за президента изглеждат отминали, показва проучването. Около 1/3 от анкетираните са дали позитивна оценка за правителството, срещу 60%, които са оценили негативно действията на кабинета.

Привържениците на БСП продължават да изглеждат малко по-мобилизирани от тези на ГЕРБ. Разликите между двата електората правят ситуацията в реални избори трудно предвидима, коментират от "Галъп интернешънъл". ДПС остава на обичайно стабилните си нива на заявени електорални предпочитания.

Изследването е правено преди развитието на сюжета с АБВ, който внася допълнителна неяснота, уточняват от социологическата агенция. Седмиците на скандали около "Атака" - преди и след Нова година - може да подействат мобилизиращо на твърдите привърженици на Сидеров, на засега явно по-скоро заплашват шансовете на партията, отчитат от "Галъп".

Експертният анализ на базата на данни от различни наши индикатори и политологична оценка показва, че от днешна гледна точка очакванията са на европейските избори през май да гласуват около и над 2,5 милиона души, което поставя бариерата около 150 000 гласа. Изключително рано е за прогнози за евроизборите, но от перспективата на януари силите на двете основни партии изглеждат изравнени, посочват от "Галъп".