Удължаване на мерките за бизнеса "60/40" и "Запази ме" заради COVID кризата одобриха социалните партньори.

До края на октомври бизнесът ще може да кандидатства за подкрепа на заетостта за месеците август и септември. Това обяви социалният министър Гълъб Донев след извънредно заседание на тристранката.

При спад на оборота от 30 %, подкрепата е 50%. А при спад с 40% – помощта ще е 60 на сто. Той добави, че промяна ще има и за работниците при един работодател.

"Променяме срока от 1 януари на 1 май, така че тези работници, които са назначени в този период, също да могат да попаднат в кръга на лицата, които ще бъдат подкрепени по Постановлението“, каза Донев.

100 млн. лв са предвидени за компенсации на служители и самоосигуряващи се в неплатен отпуск по мярката "Запази ме". Тя ще продължи до средата на 2022-а година при 75 % от осигурителния доход. 

Бюджетът на 60/40 до края на годината е 250 млн. лв., като плюс са осигурени още 100 млн., добави Донев. 

"Ще бъдат подкрепени лицата, които са засегнати от затварянето на дейността при установяването на дейността на предприятията по икономическите дейности по Заповед на държавен орган. Това е министърът на здравеопазването и съответните директори на регионалните здравни инспекции", каза още Донев.

Предложенията на синдикатите и бизнеса

„Подкрепихме мярката 60 на 40, очевидно е, че не можем да не предвидим мярка в подкрепа на заетостта, когато и ако се наложи ограничаване на икономически сектори. В този смисъл подкрепихме предложението“, посочи Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“. 

„Имахме предложение за намаление на границата, над  която могат да се получават тези средства, но тя да бъде диференцирана според сектора. И към момента, и предходната година имаше компании, които получаваха тези средства без да имат нужда, или затрудненията им са причинени от други фактори, а не вследствие на пандемията“, отбеляза още Григорова.

Тя припомни, че ако се наложи да излязат в неплатен отпуск в следствие на ограничаване на дейността на компанията, в която работят,  хората трябва да си платят здравните осигуровки.

„Навременната подкрепа е най-важна както за работещите, така и за техните работодатели. Това, което се обсъжда днес, ще помогне за запазване на заетостта“, заяви и Ивелин Желязков от Асоциация на индустриалния капитал в България.

„Това, което бихме искали да се промени, е прагът за допустимост – от 30% да бъде намален на 25%, дори с цената на промяна на интензитета на помощта, за да може по-голям брой работещи хора и предприятия да бъдат подпомогнати с едни и същи средства. Става дума за по-лесен и по-бърз достъп до подпомагане, обясни той. По думите му бюджетът може да си позволи това, защото е на излишък.