От падането на комунизма България обедини система от демократични институции и се присъедини към НАТО и Европейския съюз. Бяха проведени редица парламентарни, президентски и местни избори честно, свободно и без смущения. Въпреки тези успехи през последните няколко години политическата стабилност се изплъзна от българската политика, а демократичните институции показаха редица слабости. Това пише в частта за България в последния доклад на неправителствената организация „Фрийдъм хаус” „Нации в преход”.
Българската съдебна система се влошава в сравнение с миналата година, а демокрацията в България е в упадък вече осем години, показва докладът.
„От 2012 г. България имаше три правителства и два служебни кабинета. Неефективността и подкупността в политическата система като цяло и особено в съдебната система се приемат за големи пречки в борбата с корупцията по високите етажи и организираната престъпност. Общественото доверие в институциите е ниско, някои етнически малцинства са обект на дискриминация”, пише в текста.
Изследването на „Фрийдъм хаус” взема предвид 7 фактора – изборен процес, гражданско общество, независими медии, демократично управление – национално и местно, съдебна система и корупция.
Най-ниски оценки България получава при корупцията и медиите – съответно 4,25 и 4 по седембална система, в която 1 е най-добрата оценка. Единствената различна от миналата година оценка, която България получава, е по отношение на съдебната система. Тя пада от 3,25 на 3,29.
Авторите на обзора припомнят, че през 2014 г. страната преживя банкова криза, породена от „уютната връзка между бизнес и политика”. След месеци политическа безизходица през октомври България проведе вторите предсрочни избори в рамките на по-малко от 18 месеца.
Организацията посочва още, че икономическата зависимост, пристрастия и концентрация на собствеността влошават качеството и плурализма на българските медии.
„Неформалните връзки между политическите лидери и икономически групи, особено собственици на медии, излагат на риск стабилността на българската политически и икономическа система”, пише в текста. В доклада се припомня, че през 2014 г. предполагаем конфликт между Делян Пеевски и Цветан Василев доведе до банкова криза, правителствена намеса и редица арести.
Българската съдебна система е пропита с корупция, а неконкурентоспособността и липсата на прозрачност при назначенията излагат сектора на риск от политическа намеса. Няколко решения на Висшия съдебен съвет, свързани с високопоставени магистрати, се смятат за политически мотивирани.
Общата оценка на демокрацията в страната е 3,29 което поставя България в групата на т.нар. полуконсолидирани демокрации заедно с Унгария, Румъния, Хърватия, Сърбия и Черна гора. Тя се вписва в непрекъснато влошаващото се от 2008 г. насам положение.