България отново е сред европейските страни с най-замърсен въздух. Според последните данни на европейската агенция по околна среда градовете у нас са на челно място по замърсяване с фини прахови частици.
Най-сериозният замърсител на атмосферния въздух както на европейско, така и на национално ниво са именно те. Данните на европейската агенция по околна среда показват, че нивата на този замърсител са най-високи в градовете в Полша и в България.
В топ 10 са включени четири български станции за измерване на качеството на атмосферния въздух, където са отчетени най-завишени количества - в Перник, две в Пловдив и в Хасково.
Основните причини за замърсяването на въздуха в България са емисиите от бита, зимното опесъчаване на пътищата, автомобилният транспорт, горивните инсталации на ТЕЦ-овете и промишлените дейности.
Освен емисиите от бита, автомобилният транспорт и не добре поддържаните пътища, допълнителен принос за лошото качество на атмосферния въздух в страната имат и лошите метеорологични условия в страната – ниската скорост на вятъра и честите засушавания. Нещата се влошават през студените месеци, когато заработят печките на твърдо гориво.
Христо Ангелов, главен експерт в регионална лаборатория - Пловдив към Изпълнителната агенция по околна среда, обяснява, че има филтри, които се използват за концентрацията на тежки метали във фините прахови частици.
Точно безветрието „помага” Пловдив да е на едно от челните места по замърсяване. „Няма движение на въздушните маси, нямаме разсейване на замърсители, които се образуват в момента”, обяснява Шилев, който е началник отдел „Екология”, община Пловдив.
Замърсеният въздух там е причина за безпрецедентно дело срещу общината.
„Общинската управа май някак по андрешковски започна да казва: „Те данните не са толкова верни, взеха че преместиха една от измервателните станции, която беше на едно от най-мръсните кръстовища”, коментира адвокат Михаил Екимджиев.
В Хасковско ударник по замърсеност на въздуха със серен диоксид е Димитровград.
„Разрешени са 35 дневни превишения на фини прахови частици, ние имаме от порядъка на 80-90 за Хасково и над 100 превишения дневни за Димитровград”, обясни директорът на РИОСВ Хасково Димитър Илиев.
40 общини имат специални програми за радикално намаляване на праховите частици.
„Някои от тях са реконструкция на градския транспорт, почистване на улиците, използване на по-целесъобразно гориво в бита - природен газ и енергийната ефективност на сградите”, каза Емилия Стойнев, началник отдел "Мониторинг на въздуха" – ИАОС.
Добрата новина е, че в последните години замърсяването с азотен диоксид у нас намалява. Според последните данни на Европейската агенция по околна среда превишаване на средногодишните норми е имало само в София и Пловдив.
За замърсяването със серен диоксид последните данни сочат, че в България нивото е под нормите, като са регистрирани само локални и епизодични замърсявания в Перник и Гълъбово.