Едно от най-затворените за външни хора общества е това на колекционерите на картини. Още по-малко в светлините на прожекторите застават копистите - авторите на така наречените реплики на известни картини. „Хрътките” на bTV обаче се срещнаха с такива хора, за да разберат има ли у нас пазар на фалшификати.
Бойко Колев е художник, който първоначално става известен у нас и в чужбина като един от най-добрите български кописти. „Започнах да рисувам копия, за да се науча да рисувам. Цените са въпрос на договрки. Ако срещнеш луд милионер вероятно цената ще е в милиони. Има техники, за състаряване на боята, но това е едно повърхностно състаряване”, казва майсторът.
Няколко частни галерии в столицата излагат произведения на наши и чужди световноизвестни имена. В галерията за модерно изкуство списъкът е внушителен - Пикасо, Дали , Шагал, Миро.
„Тези автори представляват интерес за фалшификаторите. Особено на запад - колкото по-популярен е един автор, толкова е по-интересен. Два са сертификатите - единият е за автентичност, другият - за притежание”, обяснява Диляна Колева.
Лаврен Петров е собственик на галерия, в която се предлагат само наши автори. Той е внук на големия български художник Цанко Лавренов. Според него основният проблем в момента на пазара са фалшификатите.
У нас по закон две комисии може да се произнасят дали една картина е оригинал или не. Те са към Националния исторически музей и към Националната художествена галерия.
Според галеристи, експертите, които издават сертификати, трябва да са профилирани по автори, стилове, периоди. Това би могло частично да реши проблема с пазара на фалшификати и да гарантира автентичността на творбите.