Стотици са българите, които са останали без жилище и продължават да дължат пари на банките заради непосилни ипотеки. Тези хора остават длъжници за цял живот.

Социалисти и народни представители от ДПС обаче подготвят законови промени, с които да се урегулират отношенията между кредитори и кредитополучатели. Идеята е да може и физически лица да обявяват фалити. „Нашето законодателство третира само несъстоятелността на юридическите лица”, отбеляза в „Тази сутрин” депутатът от Коалиция за България Иван Иванов.

Адвокатът по дела на длъжници с ипотечни кредити Десислава Димитрова обясни, че в момента има петгодишна давност, която започва да тече от момента, в който кредитополучателят изпада в несъстоятелност да обслужва кредита си, няма имущество и банката е провела последната си процедура срещу него.

Иванов обаче изтъкна, че финансовите институции лесно прекъсват тази давност с различни изпълнителни действия. Той обърна внимание, че в момента няма абсолютна давност.

Според Димитрова точно това кара хората да излизат от пазара на труда, като или влизат в сивия сектор, или напускат страната. Така те на документ нямат доходи, които да покриват кредита им.

Депутатът допълни, че в промените е предвиден регистър на длъжниците физически лица, за да се вижда кога е настъпила несъстоятелност. Целта била да се защитят правата както на тези, които са взели кредити, така и на тези, които са им ги дали.

По думите му законопроектът ще влезе в пленарна зала до три месеца, като през това време ще има обсъждане с обвързаните страни. Иванов допълни, че банковите институции били „за” въвеждането на подобно законодателство.