Румъния и България са на първо и второ място в нова класация на на статистическата служба към Европейската комисия "Евростат" „Процент на хората, които не могат да си позволят да прекарат една седмица годишно извън дома си на почивка“, съобщи БГНЕС.

Данните на Евростат показват значителна неравнопоставеност и дисбаланс между държавите от ЕС по този показател. 60% от румънците не ходят на почивка, защото не могат да си я позволят, докато в България този дял е 44%. На трето място е Унгария с 43%.

В дъното на класацията отново са България и Румъния, що се отнася до делът на хората, които са пътували поне веднъж годишно - 28%.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Броят на хората, които ходят на почивка, варира значително в ЕС, което показва значителни неравенства. В проучването се разглежда по-подробно къде хората са най-ограничени финансово, за да си вземат отпуск.

Кой в ЕС пропуска отпуски?

В Испания делът на населението, което не може да си позволи едноседмична почивка, е 33%. В Италия този дял е 32%, а във Франция и Германия са отчетени резултати от съответно 25% и 23%. с общ дял от 60%.

В Норвегия само 7,9% от хората са икономически възпрепятствани да пътуват.

Икономически различия в рамките на ЕС

"Различията между нациите обикновено са свързани със силата на икономиката на дадена страна. Страните в дъното на списъка имат по-висок БВП от тези в горната част на списъка", каза професор Лин Минаерт, декан на Училището по хотелиерство към Метрополитенския държавен университет в Денвър.

"В момента в България има много хора, които се занимават с хотелиерство. Равнището на разполагаемия доход очевидно е важно, тъй като то позволява на хората да харчат пари за почивки. Различията при предприемането на почивки и разходите за тях отразяват някои от по-широките икономически различия в ЕС", заяви Професор К. Майкъл Хол от Катедрата по мениджмънт, маркетинг и туризъм в Университета Кентърбъри.

"Друго проучване на Евростат, чиито данни са събрани за последен път през 2022 г., разглежда процента на населението, което пътува по лични причини - като се отчитат само почивките с поне една нощувка.

През 2022 г. 84% от хората в Нидерландия са си взели почивка поне веднъж, а следващите в класацията са Люксембург (83%) и Финландия (81%).

Въпреки че решението да не пътуват може да бъде свързано с икономически пречки, има и други причини, поради които гражданите могат да изберат да си останат у дома. Професор Хол заяви, че културните и географските фактори също допринасят за моделите на пътуване.