България ще загуби поне 400 млн. лв. от европейските фондове до края на годината, предупреди ресорният вицепремиер Илияна Цанова. Тя представи анализа на сектора, изготвен от служебния кабинет през последните три седмици.
В края на програмния период България е отново на последните места по усвояване на евросредствата, подчерта Цанова, цитирайки данни на Европейската комисия. България е на 24-о място по усвояване на европейските фондове - на първо място по усвояемост пък е бившата съветска република Литва.
„Идентифицирахме риск от загуби на средства по общото изпълнение на всички оперативни програми в размер на 105 млн. евро. Рискът от загуба на средства по Програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма „Рибарство" се оценява на около 84 млн. евро. Така общата сума в риск от загуба по всички фондове на Европейския съюз възлиза на над 190 млн. евро или близо 400 млн. лв.”, обясни Илияна Цанова.
Най-застрашени от провал са екологичните проекти в Асеновград, Добрич, Плевен, Пловдив на фона на изцяло замразени плащания по ОП „Околна среда".
Заради загуба на пари скоро няма да има и действащо електронно правителство, предупреди Цанова.
Въпреки че парите са усвоени, има риск от забавяне на много транспортни проекти като Лот 1 и 2 на магистрала „Марица", участъка Сандански-Кулата на магистрала „Струма", строежът на магистралата от София до сръбската граница, Западната дъга на софийския околовръстен път и ремонта на ж.п. линията Пловдив-Свиленград.
„74% от наложените финансови проекти всъщност се дължат на грешки при извършването на процеса на обществени поръчки и те могат да бъдат просто нарушения, но има и такива, които са очевидни злоупотреби”, подчерта Цанова.
Земеделският министър Васил Грудев прогнозира, че със сигурност ще се стигне до загуба за милиони евро при Програмата за развитие на селските райони. 72% от инвестициите в публичния сектор са от ЕС.
„Работата на институцията, която управлява тези средства в лицето на Държавен фонд „Земеделие” през последните девет месеца беше спряла. Година и половина Министерството на земеделието и храните не съумява да проведе процедура за избор на сертифициращ орган. Една година и половина - имаме три провалени поръчки”, коментира Грудев.