Евродепутатът от ДПС Илхан Кючюк изрази подкрепата си към почетния председател на партията - Ахмед Доган, във Фейсбук.
„Лидер се следва!“, написа той в публикацията си, придружена от снимка на Доган.
Това се случва на фона на разцеплението в партията. Кабинетът с мандата на ГЕРБ се оказа ябълката на раздора за ДПС.
На 3 юли в предаването „Тази сутрин“ по bTV Рамадан Аталай обяви, че Ахмед Доган е поискал движението да не подкрепя това правителство и заговори за разрив и натиск от страна на Делян Пеевски.
Пеевски от своя страна каза, че такова желание от страна на Доган е имало, но той ще изпълни волята на хората. По думите му между него и Доган няма разрив в личен план.
Аталай цитира имейл, който почетният председател на ДПС е написал до Делян Пеевски. В него Доган заявил, че ДПС трябва да има ясно изявени председатели както за партията, така и за парламентарната група – Чакъров и Пеевски заедно. Това значи да са заедно и в преговорния процес за кабинет.
Малко след това изявление Рамадан Аталай беше изключен от групата на ДПС.
В кулоарите на Народното събрание Делян Пеевски веднага отговори, че такъв случай с Доган има, но той е председател на ДПС и той взима решенията.
На фона на всички тези процеси, Делян Пеевски и Джевдет Чакъров заедно се срещнаха с турския посланик, за да обсъдят „необходимостта от политическа стабилност в региона, заради ключовото му значение за сигурността“. Това отново се случи на 3 юли.
Макар и знаково да са заедно на среща с турския посланик, също знаково двамата председатели на ДПС Делян Пеевски и Джевдет Чакъров гласуваха различно за проектокабинета „Желязков“.
Правителството подкрепиха 30 депутати, сред тях всички от районите, в които се кандидатира Делян Пеевски – Кърджали и Благоевград.
„Против“ бяха 14 народни представители, включително председателят Джевдет Чакъров. Сред тях са всички депутати на Движението от Бургас. Против гласува и изключеният депутат Рамадан Аталай.
Пълният списък с имената, гласували „против“, вижте тук.
Трусът в ДПС вероятно ще окаже влияние както върху съдбата на самата партия, така и върху процесите в държавата.