След като Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) потвърди ултиматума, отправен към трите електроразпределителни дружества (ЕРП) от икономическия министър Драгомир Стойнев, не закъсня и реакцията на компаниите.
От EVN обявиха, че са превели по сметката на Националната електрическа компания (НЕК) 32 милиона лева краткосрочно финансиране. Това заяви на специална пресконференция председателят на Управителния съвет на дружеството Йорг Золфелнер.
Той подчерта, че така участват в осигуряване на ликвидността на НЕКи това е само жест към нея. По думите му НЕК дължи на ЕРП-то 144 милиона лева за присъединяване на възобновяеми енергийни източници. От EVN са пристъпили към прихващане на 104 милиона лева, дължими от НЕК.
Практиката за поддържане на дължими средства е законоустановена в целия Европейски съюз, подчерта Золфелнер.
НЕК обаче съобщи, че не може да приеме 32-та милиона. Платежното нареждане е предложение за заем. „Тази сума е малка част от размера на задължението. Нашата компания продължава да смята, че задълженията на EVN Електроснабдяване, ЧЕЗ Електро България и Енерго–про ще бъдат погасени в пълния им размер съгласно указанията на ДКЕВР”, заявиха от НЕК.
В неделя министърът на енергетиката Драгомир Стойнев заплаши ЕРП-тата, че ако не платят до вторник дълг от близо 320 млн. лв. към НЕК, ще подаде сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров и най-вероятно ще започне процедура по отнемане на лицензите им.
От "ЧЕЗ Електро България" са превели вчера към НЕК 5,4 млн. лв., а до края на месеца ще направи още 2 плащания.
ЧЕЗ спазва нормативната уредба на страната и във всички свои действия се ръководи от принципа на върховенството на закона. В тази връзка спазването на лицензионните ни задължения е приоритет, за да се гарантира сигурността на цялата енергийна система, заявяват в своя позиция от ръководството на компанията.
Дружествата от Групата на ЧЕЗ в България твърдят, че не са спирали плащанията си към НЕК и стриктно изпълняват задълженията си по двустранните взаимоотношения.
За съжаление от страна на НЕК задълженията за компенсиране на разходите за изкупена по преференциални цени електроенергия, произведена от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и когенерации, не се изпълняват последователно и законосъобразно, казват от ЧЕЗ.
Дружеството припомня, че Методиката за компенсация на разходите за зелена енергия, която беше приета от ДКЕВР, бе окончателно отменена с Решение на петчленен състав на ВАС.
„Тази методика пада на петчленка от Върховния административен съд, но не защото има проблеми с методиката, а чисто процесуално че не са спазени процеси”, заяви министър Стойнев преди дни.
Една от причините за сложната ситуация в сектора остава нерешеният въпрос за компенсирането на разходите на крайните снабдители за закупуване по преференциални цени на електроенергия, произведена от ВЕИ и когенерации, казват от ЧЕЗ.