Следователите в България се чувстват втора ръка магистрати – формално следствието е към прокуратурата, но колегите се чувстват изолирани и непотребни. Това заяви пред bTV новият шеф на Националната следствена служба (НСлС) и зам.-главен прокурор Евгени Диков във връзка с първите му впечатления от поста.
Той определи с няколко думи наследството, което е получил от предшественика си Бойко Найденов. Доклад след ревизия в следствието показал наличието на сравнително добра материална база, добри специалисти и никаква натовареност.
„Законът е предвидил делата да се възлагат от окръжните прокурори на следователи - това зависи само от благоволението на прокурорите. В някои населени места едва 20-25% от делата се дават на следователи, има и случаи, при които с години не се възлага дело на нито един следовател. Това трябва да се промени, да се регламентира със закон”, смята Диков.
Той подчерта, че иска да е „лекар, а не поп” за НСлС. „Целта ми е не да ликвидирам институцията, а да я оздравя”. Една от мерките е създаването на мобилни центрове за разследване, което беше обявено още при встъпването в длъжност на Диков.
„Идеята е тези центрове да станат алтернатива на разследването, да са в помощ на полицаите. Ще ви дам един пример – ако синът на шефа на полицията в дадено населено място е заподозрян, неговите подчинени трябва да намерят улики. Дори да действат професионално, винаги остават съмнения”, обясни магистратът.
Той коментира накратко и някои от знаковите разследвания у нас. По случая „Христо Бисеров” Диков предположи, че бившият зам.-председател на парламента все още е в България, „тъй като има забрана да напуска страната”.
„Не вярвам да се повтори сценарият с братя Галеви. Все още обаче сме далеч от изготвяне на обвинителен акт срещу Бисеров. Всичко зависи от материалите, които са пристигнали от чужбина”, допълни ръководителят на НСлС.
Той посочи още, че предстои повдигането на ново обвинение срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов - за нерегламентираното използване на така наречените „кечери”, автомобилите с оборудване за подслушване. „Не смятам, че Цветанов е репресиран”, каза още Диков.
Преди ден пред bTV самият Цветанов потвърди, че въпросните „кечери” по време на неговото управление в МВР са работили по задачи не само в София, но и на територията на цялата страна.