Втори ден без официално потвърждение дали и кога украинският президент Володимир Зеленски ще дойде на визита в България.
Властта обаче не отрича такъв план. Евентуалното посещение предизвика и множество политически реакции.
Информацията, с която разполагаме е че украинският президент ще посети България утре. Ако това се случи поканата ще бъде отправена от Министерския съвет, който до този час не дава потвърждение, но и не отрича.
Обяснението дойде от министъра на отбраната Тодор Тагарев според когото Володимир Зеленски е държавен глава на страна във война и е от най-голям интерес за противниковия лагер. При всички положения ако има такова посещение то ще се пази в пълна секретност до самото пристигане и ще бъде при абсолютни мерки за сигурност.
Не е изключено за него да се получи информация минути преди провеждането или да разберем, след като вече се е случило.
Миналата година в качеството си на премиер Кирил Петков посети бойното поле на Европа и се срещна със Зеленски, като детайлите за визитата на българската страна в Киев до последно се пазеха в тайна.
От правителството са пестеливи в информацията пред медиите. “От пресцентъра на МС ще получите необходимата информация , когато има такава . Не очаквайте от мен друг коментар“, заяви вицепремиерът и външен министър Мария Габриел.
„Нека да оставим на Министерския съвет, защото ако има покана, вероятно тя ще бъде от там“, посочи военният министър.
Той вече каза, че посещение на президента на Украйна в България се подготвя от известно време. Днес изрази съжаление, че този план е станал публично известен.
„Той е изключително ценен гост навсякъде където реши и успее да отиде. Самият факт че има възможност, все още се надяваме че тази възможност ще се реализира, в бъдеще време да дойде в България. Това би било изключително високо признание за България и ролята й в подкрепата за Украйна в тази несправедлива, непредизвикана по никакъв начин война“, заяви Тагарев.
Първата среща на такова равнище между Украйна и България се проведе през април миналата година, когато Кирил Петков, тогава премиер, посети Киев. Параметрите на посещението и тогава се пазеха в тайна, но в същия момент репортерът на bTV Стоян Георгиев показваше опустошенията от първите месеци на войната.
„И в този момент дойде информацията и то от България, в Украйна не знаеха, че Кирил Петков тръгва към Киев. Имах журналисти, с които комуникирах през цялото време от най-големите медии, те не знаеха за това посещение. Не е тайна че Зеленски е ходеща мишена“, каза Георгиев.
Информацията към медиите е подадена само час преди началото на брифинга. А Стоян Георгиев остава и единственият български журналист, имал възможност да зададе въпрос на Зеленски. Към този момент страната ни все още не е взела решение да предоставя оръжия за Украйна.
Стоян: Ще бъдем ли разглеждани като приятелска страна ако такова решение не бъде взето. Обсъждахте ли с Петков конкретни оръжия?
Зеленски: Някои може да имат хиляди самолети , други да нямат и да дадат повече от колко имат. Смятаме, че България е сред доброжелателните и приятелските страни и помага по различен начин.
„Той направи второто си публично появяване и ние бяхме шокирани. И аз това питах: вие казвате, че който не дава оръжие не ви е приятел, България приятел ли ви е. И той отговори по начин по който аз тогава не го разбрах. В последствие го разбрах, защото ние тогава не знаехме, че България има такава роля във войната. Оказа се, че е имало и че неслучайно Кирил Петков по този начин е презентиран и приет“, посочи Георгиев.
Кабинетът е подготвен, ако бъдат поставени нови искания от украинската страна. "Той може да реши да постави допълнителни искания които ние ще разгледаме в стриктно изпълнение на законите и процедурите“, каза Тагарев.
Интересен детайл е дали ще има среща на ниво президенти.
При посещението в Киев тогава участваха още Лена Бориславова, Атанас Атанасов от ДБ, Станислав Балабанов от ИТН и Драгомир Заков - тогава външен министър, днес съветник по въпросите на външната политика на премиера Николай Денков.