Примерните проекти за енергийно обновяване на панелните сгради в София не приличат на сгради в столицата. Освен че изглеждат различно, те би трябвало да намалят наполовина разходите си за енергия.

„Ние не можем да определяме цените на тока и на парното, но можем да помогнем жилищата да станат енергоефективни и разходите за отопление и осветление да намалея”, коментира кметът на София Йорданка Фандъкова.

Фасадата на панелките обаче е само повърхността на промяната. Проектите включват нова ВиК и ел.инсталация, нови асансьори и подмяна на системите за отопление от вертикални в хоризонтални.

„Няма топлинни счетоводители, при тази система топлинните счетоводители вече нямат място в цялата система. Топломерът е с дистанционно отчитане и вече отчита в реално време реални разходи”, допълни Петър Диков, главен архитект на София.

Диков уточни, че преустройствата и промените, включително остъклени и усвоени балкони няма да пречат сградите да кандидатстват за съфинансиране .

За да се изпълни проект за енергийно обновяване на една панелна сграда, всички апартаменти в нея трябва да са съгласни с проекта и с разходите по него.

Още няма готови оценки за това колко би струвало на отделното домакинство пълно енергийно обновяване на сградата.