Трета ваксина срещу COVID-19 получи зелена светлина за Европейския съюз. Европейската агенция по лекарствата разреши имунизациите с препарата на „АстраЗенека“. Но забавянето на доставките за Европа продължава да предизвиква сблъсъци между Брюксел и компанията.

Решението на Европейската агенция по лекарствата идва в изключително напрегнат момент. Първо, всички производители на ваксини, разрешени за Европа, вече обявиха забавяне на доставки. Второ, Германия обяви в четвъртък, че няма да ваксинира възрастните хора над 65 години с „АстраЗенека“, защото няма данни за нейната ефективност за тази възрастова група. И трето, продължава огромният сблъсък на компанията заради договорът й с Брюксел, а поръчаните количества за Европа липсват.

Заради забавянето в доставките на ваксини, държавите променят стратегиите си за ваксинация, някои дори се питат дали нямаше да имат по-добри резултати, ако бяха преговаряли сами.

Снимка: btvnovinite.bg

„Ако не бяхме направили тези договори на европейско ниво, днес някои страни-членки можеше да се озоват с нула ваксини. Да – с нула ваксини. Европейската солидарност позволи на държавите от ЕС да имат договори за достатъчен брой дози“, заяви говорителят на ЕК Ерик Мамер.

За да предпази Европа от изтичане на ваксини, Брюксел вече ще изисква от производителите на територията на Съюза точна информация за дозите, за клиентите и за цената. Износ извън територията на общността ще е възможен, само когато са налични поръчаните количества за страните членки.

Снимка: btvnovinite.bg

„Според новия механизъм предприятията, които ще искат разрешение за износ, ще трябва да информират за износа, количествата и дестинациите и за периода на предишните 3 месеца. Предполагам, че това ще ни помогне да разберем какви са били тенденциите през последните седмици“, заяви  вицепрезидентът на ЕК Валдис Домбровскис.

Ограниченията за износ от Европа ще важат най-рано до края на март.

ЕК публикува договора с „АстраЗенека“, но голяма част от текста е заличен с черен цвят, защото се води "стратегическа и конфиденциална информация". Такава информация например е цената.

Но се забелязват две спорни клаузи. В договора наистина пише, че „АстраЗенека“ ще положи "максимални усилия", за да произведе ваксината. Според Брюксел веднъж произведена, уговорената доставка е твърд ангажимент. И другият момент – изброени са заводите на „АстраЗенека“, от които трябва да дойдат ваксините. Тези във Велкобритания наистина фигурират в договора.