Въвеждането на електронни гривни е част от концепцията за това затворът да бъде разглеждан като последна възможност при изпълняване на наказанието. Освен това, електронният мониторинг ще доведе до намаляване на разходите, както и до частично решаване на проблема с пренаселеността на затворите.

Това заяви вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова при откриването на кръглата маса "Приложимост на електронното наблюдение в българското наказателно право".

Според правосъдния министър въвеждането на електронното наблюдение ще спомогне и до ресоциализацията на извършилите престъпление. На форума Златанова обясни, че електронният мониторинг ще струва по 2,25 лв. на ден, докато издръжката на един човек в затвора възлиза на 5 лв. на ден.

ГД "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието стартира проект за внедряване на система за електронно наблюдение и подобряване на възможностите за прилагане на алтернативи на лишаването от свобода. Идеята е чрез специални електронни гривни, които издържат да интервенции с тежест от 30 кг. и са водоустойчиви, да се внедри наблюдение на извършили престъпления.

Стойността на двугодишния проект е близо 600 хиляди евро и се финансира от Норвежкия финансов механизъм. "Това, което правим с пилотното въвеждане на електронните гривни, е да събудим разбиране и информираност в обществото за тази нова форма в системата за изпълнение на наказанията", обясни Златанова, цитирана от БГНЕС.

Правосъдният министър припомни, че тази мярка съществува отдавна в цивилизованите страни. "Експертите също са убедени, че това трябва да се въведе, но е важно да убедим и обществото в полезността на електронния мониторинг", подчерта Златанова и допълни, че пилотното прилагане на гривните е доброволно, но мярката е много по-добра за самите осъдени, защото по този начин те могат да се реинтегрират, както и да не губят квалификацията си. Според правосъдния министър би било добре гривните да се въведат и при мерките за неотклонение.

Какво представлява гривната

Електронната гривна има приемник и предавател, а каишката е от оптично влакно и в нея денонощно циркулира светлина. Експертите настояват тя да се носи само на глезена, тъй като много лесно да се извади от китката.

Гривните издържат на натоварване от около 30 килограма, не са неудобни за носене и с тях човек може да се къпе. Какво е усещането да си под такъв тотален и денонощен контрол провериха магистратите, които ще налагат подобни присъди на лишените от свобода.

С електронната гривна прокурор Елена Попова е прекарала само осем часа, но е наясно с ефекта. Устройството във всяка минута й напомняло, че е затворник в собствения си дом. „В този период от време не мога да напускам жилището. Разбрахме се днес, за да не дойдат веднага от 9-то районно да ме арестуват и да остана в ареста за 24 часа, така че тази вечер се въздържах”, разказа шеговито тя.

С гривната затворникът може да се движи само в радиус от половин километър. Ако излезе извън периметъра или ако се опита да я свали, тя веднага сигнализира съдебните власти. „Това е целта - и при всяко едно антивандално действие от негово страна, реагира центърът. Така че дори да бъде свалена, тя подава веднага сигнал в центъра за управление”, обясни директорът на Генерална дирекция „Изпълнение на наказанията” Митко Димитров.

Засега гривните ще се носят само със съдебно решение от затворници, пуснати предсрочно, или хора с пробация.

Гривната ще е безценна и за хора, изпратени под домашен арест. Освен, че ще спести доста пари на държавата, тя ще даде и почти 100-процентова гаранция, че арестантът е там, където го е пратил съдът.

От Министерството на правосъдието са готови да предложат и законодателни промени, за да може носенето на електронна гривна да стане задължително след решение на съда. По този начин може да се предотвратят скандални случаи на бягство от правосъдието. Такива имаше наскоро с изчезналите братя Галеви и с осъдения по делото Соло Илиян Тодоров.